Wyposażenie szkoły dla niewidomych dzieci w Czadzie
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Wyposażenie szkoły dla niewidomych dzieci w Czadzie
potrzebna kwota na wyposażenie: 45000 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 14643 zł
32%
w zeszłym miesiącu: 138 zł
0%
14781 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
dzięki Wam niewidome dzieci mają szansę na godne życie
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
BP ł 26.01.2022 250 zł Wyposażenie szkoły dla niewidomych dzieci w Czadzie
Adam Iwaniska 26.01.2022 300 zł Wyposażenie szkoły dla niewidomych dzieci w Czadzie

Szkoła z internatem dla niewidomych dzieci w Mundu to kolejny cel, który postawił sobie Daniel Cieszyński, wolontariusz Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów. Jego przygoda z misjami sercanów zaczęła się od ufundowania studni w Czadzie. Kiedy Daniel na własne oczy zobaczył codzienność Czadyjczyków, zapragnął pomóc jeszcze bardziej. Zebrał pieniądze na kolejne studnie, a także sprzęt medyczny i łóżka porodowe do dwóch przychodni – w Colon i Baikoro. Teraz jego marzeniem jest szkoła.

Niewidome dzieci w Czadzie traktowane są jak balast i skazane na wykluczenie. Rodzice często nie radzą sobie z ich niepełnosprawnością, dlatego większość z nich ląduje na ulicy. W Mundu próby polepszenia ich sytuacji życiowej podjął się ojciec Michael. Kapucyn pozwolił im mieszkać na terenie misji w budynku, który wcześniej pełnił funkcję magazynu. Ze względu na swój podeszły wiek nie był w stanie się nimi opiekować, dlatego nadzór nad szkołą i jej uczniami zlecił niedowidzącemu dyrektorowi. 

Obecnie ponad 30 niewidomych dzieci mieszka i uczy się w jednym pomieszczeniu, bez dostępu do bieżącej wody i z wychodkiem na zewnątrz. Zawalający się magazyn to dla nich dom i szkoła. Do września 2020 roku niewidomi uczniowie spali na betonowej posadzce. Dopiero wtedy siostrze Ewie Milanowskiej udało się zakupić piętrowe łóżka sfinansowane przez Darczyńcę z Polski. Trzeba podkreślić, że większość Czadyjczyków z okolicznych wiosek żyje w swoich domach właśnie w takich warunkach - śpią na matach położonych bezpośrednio na klepisku, gotują na piecu i myją się w miskach.

Nowy budynek szkoły to jedyna szansa na godne warunki życia dla niewidomych dzieci w Mundu. Będzie to prawdopodobnie jedyna szkoła dla osób niewidomych i niedowidzących w całym kraju! Nadzorowania budowy podjęła się siostra Ewa Milanowska, która ma już na swoim koncie przychodnię w Czadzie. Daniel Cieszyński prowadzi zbiórkę na budowę dwóch budynków – części mieszkalnej i edukacyjnej. Projekt Sekretariatu Misji Zagranicznych dotyczy wykończenia i wyposażenia szkoły oraz internatu w niezbędne sprzęty takie jak sanitariaty, ławki czy łóżka. 

Daniel będzie obecny podczas pierwszego etapu budowy szkoły w lutym 2022 roku. Obiecał, że własnoręcznie położy cegły w imieniu każdego z Darczyńców. Dołóż swoją cegiełkę do budowy szkoły dla niewidomych dzieci i poczuj radość z pomagania!

poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy