Szkoła-szkole
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Szkoła-szkole
potrzebna kwota miesięcznie: 450 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 0 zł
0%
w zeszłym miesiącu: 40 zł
8%
2810 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
wspólnie pomagaMY szkole w Czadzie
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
Dorota Warszawa 18.11.2022 20 zł Szkoła-szkole
Stanley Wola Krogulcka 01.11.2022 20 zł Szkoła-szkole

SZKOŁA-SZKOLE to projekt, który powstał, aby pomimo ogromnej odległości geograficznej i mentalnej, połączyć polskie szkoły z tymi czadyjskimi. A konkretnie ze szkołą w Lai, gdzie pracuje ks. Jakub Szałek. Szkoła w Czadzie i szkoła w Polsce to dwie różne rzeczywistości. W Czadzie większość szkół to szałasy ze ścianami z plecionej trawy podtrzymywanymi przez drewniane pale. Narzędzia edukacyjne nauczyciela to duża czarna tablica i kreda. Uczniowie czasem mają małe tabliczki kredowe, w lepszej wersji zeszyt i jeden długopis na kilkoro dzieci. Podstawową metodą nauczania jest pamięciówka, a rok szkolny trwa pięć miesięcy (czyli tyle, ile pora sucha). Wiele dzieci kończąc państwową szkołę podstawową nie potrafi czytać i pisać! To tylko kilka powodów, dla których analfabetyzm w tym kraju sięga 75%. 

W Czadzie jest tak, że jeśli nie ma wsparcia z innych krajów, to szkoła, kościół czy przychodnia zdrowia nie powstaną, bo nie uda się zebrać takich środków finansowych. Ludzie żyją w wielkiej biedzie. Tyle, ile my zarabiamy w Polsce dziennie, to dla niektórych tutaj pensja za dwa tygodnie albo cały miesiąc. Średnia wypłata nauczyciela w wiosce to 60 euro. 

- mówi ks. Jakub Szałek.

„Szkoła-szkole” to nowa forma pomocy, która zakłada wsparcie w codziennym funkcjonowaniu nowo powstałej (murowanej) szkoły podstawowej w Lai. Zapraszamy szczególnie polskich nauczycieli do przekazywania darowizny w wysokości 10 zł miesięcznie na rzecz nauczycieli i uczniów w Lai w Czadzie. 5 złotych (1 euro) z tej kwoty przeznaczymy na większe wypłaty dla miejscowych nauczycieli, a 5 złotych na opłacenie czesnego dla dziecka, którego rodziców nie stać na szkołę. Darowizna może też być zarówno jednorazowa, jak i cykliczna, comiesięczna. Każde ofiarowane 10 zł zapewni miesiąc nauki dziecku w szkole katolickiej w Lai w Czadzie. Z naszej perspektywy to niewiele, a komuś na drugim końcu świata może zmienić życie! Dołącz do tej inicjatywy 

poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy