Puste Miejsce przy stole
Puste Miejsce przy stole
Pomóż zbudować domy dla indyjskich rodzin!


Puste miejsce przy wigilijnym stole to jedna z wielu tradycji, które nawiązują do bezinteresownej pomocy w okresie Bożego Narodzenia. Czas, w którym oczekujemy na narodziny Dzieciątka Jezus jest w wielu rodzinach wyjątkowy. Wielu z nas ma jednak świadomość, że nie wszyscy z uwagi na swoją sytuację życiową będą świętować Boże Narodzenie tak samo...

Kto może zająć "puste miejsce" przy wigilijnym stole

Wiele rodzin z Vempadu w Indiach po raz kolejny doświadczyło nietrwałości swojego domu. Zbudowane z liści, gliny i blachy falistej szałasy nie miały szans przetrwać ulewy i podtopień związanych z porą deszczową. Mieszkańcy Vempadu należą do Dalitów, najniższej kasty w Indiach. To osoby bardzo ubogie, których zarobki nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb:

Mam na imię Leyamma. Pracuję fizycznie zbierając owoce guawy. Moja codzienna pensja to 150 rupii (9 złotych). Mój mąż pracuje w firmie produkującej kadzidła. Zarabia dziennie 300 rupii. Ja coraz częściej choruję, mam silne bóle brzucha i nie daję rady wtedy pracować. U nas nie ma żadnych ubezpieczeń. Nie pracujesz, nie dostajesz dniówki. Mamy trzy córki, jedna wyszła już za mąż, ale dwie studiują i są ciągle na naszym utrzymaniu. Z trudem pokrywamy wszystkie wydatki związane z codziennością i nauką dzieci. 

Jaka jest potrzeba

Leyamma, podobnie jak większość mieszkańców Vempadu, marzy o budowie murowanego domu, który byłby prawdziwym schronieniem. Do tej pory było to nierealne, ale ostatnio pojawiło się światełko nadziei. Do końca 2023 roku mieszkańcy Indii mogą skorzystać z państwowej dotacji na budowę małego domu. Warunkiem jej otrzymania jest wkład własny. Jeśli rodzina sama wzniesie jedno piętro budynku, to na resztę budowy pieniądze wyłoży indyjski rząd. Jednak zaoszczędzenie równowartości 12 tysięcy złotych przez rodziny w Vempadu jest poza ich zasięgiem…

Sercańscy misjonarze chcą pomóc 60 rodzinom i sfinansować połowę wkładu własnego czyli 5880 złotych (1250 euro). Ten plan uda się zrealizować tylko jeśli w Polsce znajdą się osoby o wielkich sercach, które sfinansują część budżetu potrzebnego do budowy domu.

Jak pomóc

Prosimy Was, aby w tym roku puste miejsce przy Waszym wigilijnym stole "zajęła" rodzina z Indii.

Wspomnijcie o niej w Waszej modlitwie, a w prezencie ofiarujcie tyle, ile możecie na budowę jej upragnionego domu.

Nie pozwólcie, aby w XXI wieku małe dzieci mieszkały w takich warunkach, jakie miała Boża Dziecina w ubogiej stajence.

Szybki przelew internetowy


Dane do przelewu tradycyjnego

nr konta Bank BNP Paribas
79 1600 1462 1847 3641 5000 0008

tytułem: Puste miejsce przy stole

Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów
ul. Rakowa 11, 10-185 Olsztyn


Dowiedz się więcej o projekcie misyjnym "Budowa domów dla ubogich rodzin w Indiach"

CZYTAJ WIĘCEJ