Budowa przychodni zdrowia w Baikoro w Czadzie
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Budowa przychodni zdrowia w Baikoro w Czadzie
potrzebna kwota w tym miesiącu: 5760 zł
przekazaliście: 1313 zł
22%
w zeszłym miesiącu: 6641 zł
115%
430241 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
Dzięki Wam budujemy nową przychodnię zdrowia!
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
Jan Oświęcim 20.01.2021 40 zł Budowa przychodni zdrowia w Baikoro w Czadzie
Monika Bełchatów 18.01.2021 30 zł Budowa przychodni zdrowia w Baikoro w Czadzie

Typowy czadyjski dom w parafii księdza Mariana Wenty to rodzaj lepianki pokrytej słomą. Blaszany (droższy) dach mają tylko magazyny na żywność, na przykład zboże, ryż, sorgo. Podłóg, mebli, toalety czy elektryczności oczywiście nie ma. Ludzie śpią na gałęziach przykrytych cienką matą z traw. W taki sposób żyje większość osób w Czadzie. Choć dla nas może być to szokujące, dla nich to normalność.

Jednak tym, z czym trudno się pogodzić, są umierające niemowlęta. Jak relacjonuje ks. Piotr Chmielecki:

Podczas mojego dwutygodniowego pobytu tylko w naszej sercańskiej parafii umarło 6 niemowląt! Odwiedziliśmy rodzinę, która tuż po porodzie straciła jedno z bliźniąt – dziewczynkę. Drugie dziecko, chłopiec, w niedzielę zostało przedstawione wspólnocie parafialnej w kościele. 

Kiedy wracałem do Polski, dostałem wiadomość sms od księdza Mariana. Pisał w niej, że chłopiec również nie przeżył… Te dzieci umierają, bo w większości rodzą się w domach-lepiankach, w fatalnych warunkach higienicznych. Nawet jeśli kobiecie uda się urodzić w przychodni zdrowia, to w przypadku pojawienia się jakichkolwiek komplikacji, nie ma szans na fachową pomoc. 

Chyba najbardziej skomplikowanym urządzeniem, jakie widziałem w przychodni zdrowia był mikroskop...

Nieopodal placówki misyjnej księży sercanów z Colon pracują Siostry Franciszkanki od Cierpiących. Siostry, z zawodu pielęgniarki, od 2019 roku prowadzą w Baikoro przychodnię, ale stan techniczny tego budynku jest tragiczny. Jedynym rozwiązaniem jest budowa nowej lecznicy. Koszt całej inwestycji, ratującej życie wielu ludzi, szacowany jest na okioło 450.000 złotych.

PS. Inicjatywę budowy nowej przychodni zdrowia w Baikoro w Czadzie podjęła Fundacja Dzieci Afryki oraz Polska Fundacja dla Afryki. Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów włącza się w to dzieło ze względu na prośbę Sióstr Franciszkanek od Cierpiących związaną z dużym budżetem budowy i wyposażenia lecznicy. 


poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy