School equipment for blind children in Chad
missions project
we've done
School equipment for blind children in Chad
95725 zł
you donated to this project in total
thanks to you, blind children have a chance for a dignified life

Szkoła z internatem dla niewidomych dzieci w Mundu to kolejny cel, który postawił sobie Daniel Cieszyński, wolontariusz Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów. Jego przygoda z misjami sercanów zaczęła się od ufundowania studni w Czadzie. Kiedy Daniel na własne oczy zobaczył codzienność Czadyjczyków, zapragnął pomóc jeszcze bardziej. Zebrał pieniądze na kolejne studnie, a także sprzęt medyczny i łóżka porodowe do dwóch przychodni – w Colon i Baikoro. Teraz jego marzeniem jest szkoła. 

Niewidome dzieci w Czadzie traktowane są jak zbędny balast i skazane na ostracyzm. Rodzice często nie radzą sobie z ich niepełnosprawnością, dlatego wiele z nich ląduje na ulicy. W Mundu próby polepszenia ich sytuacji życiowej podjął się ojciec Michael. Kapucyn pozwolił im mieszkać na terenie misji w oddzielnym budynku, który wcześniej pełnił funkcję magazynu. Ze względu na swój podeszły wiek nadzór nad szkołą i jej uczniami zlecił niedowidzącemu dyrektorowi. 

Obecnie ponad 30 niewidomych dzieci mieszka i uczy się w jednym pomieszczeniu, bez dostępu do toalet i bieżącej wody. Zawalający się magazyn to dla nich dom i szkoła. Do września 2020 roku niewidomi uczniowie spali na betonowej posadzce. Dopiero wtedy siostrze Ewie Milanowskiej udało się zakupić piętrowe łóżka sfinansowane przez Darczyńcę z Polski. 

Nowy budynek szkoły to jedyna szansa na godne warunki życia dla niewidomych dzieci w Mundu. Nadzorowania budowy podjęła się siostra Ewa Milanowska, która ma już na swoim koncie przychodnię w Czadzie. Daniel Cieszyński prowadzi zbiórkę na budowę dwóch budynków – części mieszkalnej i edukacyjnej. Projekt Sekretariatu Misji Zagranicznych dotyczy wykończenia i wyposażenia szkoły oraz internatu w niezbędne sprzęty takie jak sanitariaty, ławki czy łóżka. 

Daniel będzie obecny podczas pierwszego etapu budowy szkoły w lutym 2022 roku. Obiecał, że własnoręcznie położy cegły w imieniu każdego z Darczyńców. Dołóż swoją cegiełkę do budowy szkoły dla niewidomych dzieci i poczuj radość z pomagania!

support actual projects
poznaj inne projekty
we've done
we're doing at the moment