Adopcja Nadziei w domu dziecka w Boliwii
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Adopcja Nadziei w domu dziecka w Boliwii
potrzebna kwota w tym miesiącu: 41600 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 675 zł
1%
w zeszłym miesiącu: 50648 zł
121%
381878 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
dajeMY nadzieję dzieciom z Hogar de la Esperanza w Boliwii
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
Tomasz Sosnowiec 08.04.2021 35 zł Adopcja Nadziei w domu dziecka w Boliwii
Monika Szczyrzyc 07.04.2021 100 zł Adopcja Nadziei w domu dziecka w Boliwii

Dzieci do naszego domu dziecka trafiają z... więzienia. Gdyby nas tu nie było, „wychowywałyby się” w zakładzie karnym u boku ojca czy matki z wyrokiem trzech, dziesięciu, a nawet 25 lat pozbawienia wolności. Może dziwić fakt, że dzieci towarzyszą rodzicom-skazańcom w więzieniu. Niestety w Boliwii to normalne.  

Nieletni żyją tam w strasznej nędzy. Dzieci rodziców odbywających karę są brudne, półnagie, czasami nocują w rynsztoku. Są wykorzystywane do przemytu narkotyków, molestowane seksualnie, a niekiedy zabijane. Nie mają szans na edukację.

s. Alicja Barcik (s. Bonawentura), serafitka

Hogar de la Esperanza to dom dziecka  w  Santa Cruz w Boliwii. Został utworzony w 2000 roku w dzielnicy Zona Norte, a od 2014 roku prowadzą go siostry serafitki. Dla mieszkających tam dzieci jest to jedyny dom, jaki mają i jaki znają. Większość podopiecznych to dzieci skazańców z więzienia Palmasol o zaostrzonym rygorze. Więzienie zajmuje ogromny obszar, który przypomina raczej dzielnicę niż typowy zakład karny. W pawilonie dla kobiet zgodnie z boliwijskim prawem mogą przebywać dzieci do 6. roku życia. W praktyce mieszkają tam całe rodziny. Dzieci narażone są na deprywację już od samego początku. Śpią na ulicach, bo za mieszkanie w celi trzeba zapłacić. Padają ofiarami molestowania seksualnego i przemocy. Ponieważ jako jedyne mogą opuszczać więzienie, często są wykorzystywane do przemytu broni czy narkotyków.

Oprócz dzieci skazańców do Hogar de la Esperanza trafiają dzieci porzucone, zaniedbane, doświadczające przemocy, sieroty socjalne. Kierowane są tam przez Defensoría de Niños, czyli Wydział ds. Dzieci. Każde z nich ma swoją historię, której ciężaru nie zniósłby nie jeden dorosły. W domu dziecka prowadzonym przez siostry mają wsparcie psychologiczne, dzięki czemu uczą się żyć z przeszłością. Przede wszystkim jednak jest ktoś, kto poświęca im czas i dba o ich rozwój, także moralny. Dopiero tutaj mogą być dziećmi – nie muszą myśleć o tym, co zjeść i gdzie przenocować. Mają opiekę i poczucie bezpieczeństwa. Jak podjąć „Adopcję Nadziei”:


  • Należy zadeklarować chęć wpłaty minimum 35 zł miesięcznie przez okres 12 miesięcy.

    Adopcja ma charakter zbiorowy, gdyż utrzymanie jednego dziecka kosztuje 820 zł miesięcznie (to kwota brakująca w budżecie domu dziecka po uwzględnieniu. dotacji państwowej). Rodzic adopcyjny otrzymuje dwa, trzy razy do roku list i zdjęcie od „adoptowanego” dziecka. Osoby, które chcą podjąć się regularnych wpłat, prosimy o wpisanie w tytule przelewu: „Adopcja Nadziei – deklaracja stała”.

poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy