Agregat prądotwórczy dla diecezji Lai
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Agregat prądotwórczy dla diecezji Lai
potrzebna kwota: 50500 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 170 zł
0%
w zeszłym miesiącu: 350 zł
0%
10542 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
dzięki Wam możemy pomóc diecezji Lai
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
GRZEGORZ BRZOZA 14.09.2023 20 zł Agregat prądotwórczy dla diecezji Lai
MAGDALENA I ŁUKASZ KROŚCIENKO WYŻNE 11.09.2023 50 zł Agregat prądotwórczy dla diecezji Lai

Czad to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Pod względem wskaźnika rozwoju społecznego na liście 188 państw Czad znajduje się na 186 miejscu. Oznacza to nie tylko jeden z najniższych dochodów narodowych na świecie, ale także słaby dostęp do edukacji, służby zdrowia i niski standard życia. Przeciętny mieszkaniec Czadu, który żyje poza stolicą kraju nie ma dostępu do elektryczności. Nawet w samej Ndżamenie prąd jest tylko w niektórych dzielnicach i to nie przez całą dobę. 

W mieście Lai, jak w każdym innym poza stolicą, także nie ma prądu. W naszej misji mamy zainstalowaną fotowoltaikę - jest to prąd o słabej mocy, służący głównie do oświetlania w nocy. Posiadamy też dwudziestoletni agregat, który co chwilę się psuje. Ostatecznie nie da się go naprawić.

- pisze ks. Jakub Szałek.

Ksiądz Jakub Szałek, w imieniu biskupa diecezji Lai zwrócił się do nas z prośbą o sfinansowanie zakupu nowego agregatu: „Jako diecezja nie jesteśmy w stanie zakupić tego urządzenia z powodu braków środków finansowych. Czad jest jednym z najbiedniejszych krajów świata... To przekłada się na codzienne życie zwykłych ludzi. Jako wspólnota Kościoła także boleśnie to odczuwamy. Nasza diecezja w 90% funkcjonuje dzięki funduszom docierającym do nas spoza Czadu. Pieniądze, które otrzymujemy z Europy w większości przeznaczamy na ochronę zdrowia i edukację miejscowej ludności”. 

Miejsce, w którym ma być zrealizowany projekt nazywa się Eveche, czyli biskupstwo. Mieszka tu ksiądz biskup wraz ze swoim sekretarzem, wikariuszem generalnym (ks. Jakub) i ekonomem diecezji Lai. Na terenie biskupstwa znajduje się także dom wspólnoty zakonnej Sióstr Franciszkanek Misjonarek Ubogich oraz Caritas dicezji Lai. Stąd także nadaje ewangelizacyjne radio EFFATA.

Dzięki agregatowi kuria diecezjalna z całą swoją administracją będzie mogła normalnie funkcjonować, a radio EFFATA emitować swoje audycje bez zakłóceń. Stały dostęp do elektryczności ułatwi także codzienne życie lokalnym mieszkańcom. Zapraszamy do wsparcia tego projektu!

poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy