Budowa przychodni zdrowia w Baikoro w Czadzie
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Budowa przychodni zdrowia w Baikoro w Czadzie
potrzebna kwota w tym miesiącu: 41000 zł
przekazaliście: 6830 zł
16%
w zeszłym miesiącu: 59327 zł
144%
302911 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
Dzięki Wam budujemy nową przychodnię zdrowia!

Typowy czadyjski dom w parafii księdza Mariana Wenty to rodzaj lepianki pokrytej słomą. Blaszany (droższy) dach mają tylko magazynki na żywność, np. zboże, ryż, sorgo. Podłóg, mebli, toalety czy elektryczności oczywiście tam nie ma. Ludzie śpią na gałęziach przykrytych cienką matą z traw. W taki sposób żyje większość osób w Czadzie. Choć jest to szokujące, jest to dla nich swego rodzaju normalność.

Jednak tym, z czym trudno się pogodzić, są umierające niemowlęta. Jak relacjonuje ks. Piotr Chmielecki:

Podczas mojego dwutygodniowego pobytu tylko w naszej sercańskiej parafii umarło 6 niemowląt! Odwiedziliśmy rodzinę, która tuż po porodzie straciła jedno z bliźniąt – dziewczynkę. Drugie dziecko, chłopiec, w niedzielę w kościele zostało przedstawione wspólnocie parafialnej. 

Kiedy wracałem do Polski, ks. Marian napisał SMS, że ono również nie żyje… Te dzieci umierają, bo w większości rodzą się w domach-lepiankach, w fatalnych warunkach higienicznych. Jeśli kobiecie uda się nawet urodzić w przychodni zdrowia, to w razie pojawienia się jakichkolwiek komplikacji nie ma szans na fachową pomoc. 

Chyba najbardziej skomplikowanym urządzeniem, jakie widziałem w przychodni zdrowia był mikroskop...

Sąsiadkami księży sercanów z Colon są Siostry Franciszkanki od Cierpiących. Siostry, z zawodu pielęgniarki, od 2019 roku prowadzą w Baikoro przychodnię, ale stan techniczny tego budynku jest tragiczny. Jedynym rozwiązaniem jest budowa nowej lecznicy. Koszt całej inwestycji, ratującej życie wielu ludzi, szacowany jest na ok. 450.000 zł.

PS. Inicjatywę budowy nowej przychodni zdrowia w Baikoro w Czadzie podjęła Fundacja Dzieci Afryki oraz Polska Fundacja dla Afryki. Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów włącza się w to dzieło ze względu na prośbę Sióstr Franciszkanek od Cierpiących związaną z dużym budżetem budowy i wyposażenia lecznicy. 


poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy