Budowa szkoły w Colon w Czadzie
Projekty misyjne
to już zrobiliśmy
Budowa szkoły w Colon w Czadzie
292586 zł
w sumie na budowę szkoły przekazaliście
2
dzięki Wam zbudowaliśmy dwa budynki szkoły w Czadzie

Drugi budynek szkoły podstawowej w Colon w Czadzie został otwarty 1 czerwca 2020 r. Wszystkie dzieci uczęszczające do tej prywatnej szkoły parafialnej nowy rok szkolny rozpoczną już w murowanych budynkach!

Drugi budynek szkolny został otwarty, ale dzieci nie przyszły na lekcje..., gdyż Czad w tym czasie był sparaliżowany przez rozprzestrzeniającą się chorobę COVID-19. Rząd czadyjski wprowadził m.in. całkowity zakaz przemieszczania się i zgromadzeń, dlatego zamknięto m.in szkoły i kościoły. Zakończenie budowy drugiego budynku "naszej szkoły" zbiegło się również z rozpoczęciem pory deszczowej. Dzieci mają wtedy wakacje, gdyż większość szkół w Czadzie to roślinne "szałasy" bez wodoodpornego dachu, takie jakie istniały przy misji w Colon zanim powstały murowane budynki. Przerwa w nauce jest też wymuszona poprzez ograniczenia związane z transportem. Drogi na czadyjskiej prowincji są tak bardzo dziurawe, że nigdy nie wiadomo czy kałuża na drodze to tylko niegroźna przeszkoda czy też pół metrowy "rów"... Dlatego poświęcenie nowego budynku i rozpoczęcie w nim pracy dydaktycznej zostało przełożone na początek pory suchej czyli listopad 2020 r. Na ten moment nie wiemy, kiedy dokładnie w Czadzie zacznie się nowy rok szkolny, bo to reguluje... natura :-) Dzieci wrócą do szkoły jak przestanie padać i zostanie przywrócona przejezdność dróg.

Bardzo dziękujemy wszystkim Darczyńcom budowy szkoły podstawowej w Colon w Czadzie! Daliście szansę na edukację w pięknej i nowoczesnej szkole 300 dzieciom. Edukacja to ich wielka szansa na dobre i dostanie życie w dorosłości. A dla misjonarzy nowa placówka edukacyjna to miejsce przekazywania małym Czadyjczykom Ewangelii i Bożych przykazań oraz nauki modlitwy.
Dwadzieścia metrów kwadratowych, kilka bali podtrzymujących strop, ściany „zbudowane” z mat roślinnych, siedziska dla dzieci wymurowane z lokalnie wypalanej cegły – tak wyglądało 6 "budynków" szkoły podstawowej prowadzonej przez parafię w Colon, w Czadzie, gdzie proboszczem jest ks. Marian Wenta SCJ.

Chcemy, aby do końca 2020 r. wszystkie dzieci uczyły się już w murowanych budynkach (2 budynki, po 3 pomieszczenia-klasy w każdym). Jako pierwsze "murowane klasy", na początku 2020 r., otrzymały dzieci starsze z klas 4-6.


80% parafian ks. Mariana, pochodzących z plemienia Marba, jest analfabetami, co oczywiście wpływa też na trudności głoszenia Ewangelii przez misjonarzy. Dzieci, które nie nauczą się języka francuskiego, nie będą miały szansy na inne życie niż ich rodzice. Zostaną rolnikami uprawiającymi stepowe pola. Edukacja otworzy przed nimi wiele możliwości na zarobkowanie w dorosłym życiu.

Państwo czadyjskie choć teoretycznie zapewnia dostęp do edukacji wszystkim dzieciom, to w praktyce wygląda to tak, że szkoły są często zamknięte, bo nauczyciele nie otrzymują wynagrodzenia. "Nasza szkoła" w Colon działa bez przerw, gdyż jest to szkoła prywatna - nauczycieli opłacają rodzice (pensja nauczyciela to ok. 160 zł miesięcznie). Dzięki temu mamy pewność, że dzieci z Colon po skończonej podstawówce będą potrafiły czytać i pisać. Niestety w szkołach państwowych posiądziecie tych zdolności wcale nie jest oczywiste...Pierwszy z powstałych budynków szkoły:wesprzyj aktualne projekty
poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy