Budowa szkoły w Colon w Czadzie
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Budowa szkoły w Colon w Czadzie
kwota potrzebna w tym miesiącu 19200 zł
przekazaliście: 0 zł
0%
w zeszłym miesiącu: 18912 zł
98%
259428 zł
w sumie na budowę szkoły przekazaliście
dzięki Wam budujemy szkołę w Czadzie

Dwadzieścia metrów kwadratowych, kilka bali podtrzymujących strop, ściany „zbudowane” z mat roślinnych, siedziska dla dzieci wymurowane z lokalnie wypalanej cegły – tak wyglądają 3 "budynki" szkoły podstawowej prowadzonej przez parafię w Colon, w Czadzie, gdzie proboszczem jest ks. Marian Wenta SCJ. 

Chcemy, aby do końca 2020 r. został oddany dla tych dzieci murowany budynek szkolny. Taki sam jaki już powstał dla trzech oddziałów szkolnych. Pod koniec 2019 r. nastąpiło poświęcenie i oddanie do użytku nowego budynku szkoły podstawowej w Colon!


80% parafian ks. Mariana, pochodzących z plemienia Marba, jest analfabetami, co oczywiście wpływa też na trudności głoszenia Ewangelii przez misjonarzy. Dzieci, które nie nauczą się języka francuskiego, nie będą miały szansy na inne życie niż ich rodzice. Zostaną rolnikami uprawiającymi stepowe pola. Edukacja otworzy przed nimi wiele możliwości na zarobkowanie w dorosłym życiu.

Państwo czadyjskie choć teoretycznie zapewnia dostęp do edukacji wszystkim dzieciom, to w praktyce wygląda to tak, że szkoły są często zamknięte, bo nauczyciele nie otrzymują wynagrodzenia. "Nasza szkoła" w Colon działa bez przerw, gdyż jest to szkoła prywatna - nauczycieli opłacają rodzice (pensja nauczyciela to ok. 160 zł miesięcznie). Dzięki temu mamy pewność, że dzieci z Colon po skończonej podstawówce będą potrafiły czytać i pisać. Niestety w szkołach państwowych posiądziecie tych zdolności wcale nie jest oczywiste...


Pierwszy z powstałych budynków szkoły:poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy