Budowa szkoły w Colon w Czadzie
Projekty misyjne
to już zrobiliśmy
Budowa szkoły w Colon w Czadzie
293900 zł
w sumie na budowę szkoły przekazaliście
2
dzięki Wam zbudowaliśmy dwa budynki szkoły w Czadzie

Dwadzieścia metrów kwadratowych, kilka bali podtrzymujących strop, ściany z mat roślinnych, murowane siedziska dla dzieci zrobione z lokalnie wypalanej cegły – tak wyglądała szkoła podstawowa prowadzona przez parafię w Colon w Czadzie, gdzie proboszczem jest ks. Marian Wenta SCJ.


Parafianie ks. Mariana pochodzą z plemienia Marba. Większość mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa, które ze względu na trudne warunki do uprawy, nie jest dochodowe. 80% z nich to analfabeci. Dzieci, które nie nauczą się języka francuskiego, nie będą miały szansy na inne życie niż ich rodzice. Brak umiejętności czytania i pisania nie tylko ogranicza możliwości rozwoju, ale także utrudnia misjonarzom głoszenie Ewangelii.


Państwo czadyjskie, chociaż teoretycznie zapewnia dostęp do edukacji wszystkim dzieciom, to w praktyce szkoły są często zamknięte, bo nauczyciele nie otrzymują wynagrodzenia. Misyjna szkoła w Colon działa bez przerw, gdyż jest to szkoła prywatna - nauczycieli opłacają rodzice (pensja nauczyciela to ok. 160 zł miesięcznie). Dzięki temu mamy pewność, że uczniowie po skończonej podstawówce będą potrafili czytać i pisać. Niestety w przypadku absolwentów szkół publicznych nie jest to takie oczywiste.

Chcemy, aby do końca 2020 r. wszystkie dzieci uczyły się już w murowanych budynkach. W planach są dwa budynki, po trzy klasy w każdym. AKTUALIZACJA


Dzieci w Colon mają nową szkołę! Uczniowie i nauczyciele zamienili „szałasy” na murowany budynek szkolny. W klasach dzieci mają szkolne ławki, a nauczyciele biurka i tablice. 

Radość i świętowanie w Colon, wiosce zamieszkiwanej przez około 1000 osób, trwała długo! 6 stycznia 2020 r. ksiądz proboszcz Marian Wenta SCJ wraz ze współbraćmi - sercanami z Kamerunu poświęcili nowy budynek szkolny. Jako pierwsze zmieniły miejsce nauki dzieci z trzech starszych roczników, uczniowie klas IV, V i VI. Ponad 150 uczniów mogło zasiąść w ławkach w nowo wybudowanej szkole. 


Drugi budynek szkoły podstawowej w Colon w Czadzie został otwarty 1 czerwca 2020 r. Budowa budynku została ukończona, ale dzieci nie przyszły na lekcje, gdyż Czad był sparaliżowany w tym czasie przez rozprzestrzeniającą się chorobę COVID-19. Rząd czadyjski wprowadził całkowity zakaz przemieszczania się i zgromadzeń, dlatego zamknięto m.in szkoły i kościoły. 

Zakończenie budowy drugiego budynku misyjnej szkoły zbiegło się również z rozpoczęciem pory deszczowej. Dzieci mają wtedy wakacje, gdyż większość szkół w Czadzie to szkoły szałasowe, w których nauka nie jest możliwa w czasie lejącego się z nieba deszczu równikowego. Przerwa w nauce jest też wymuszona poprzez ograniczenia związane z transportem. Drogi na czadyjskiej prowincji podczas pory deszczowej bardziej przypominają błotniste rowy niż jezdnie. Dlatego poświęcenie nowego budynku i rozpoczęcie w nim pracy dydaktycznej zostało przełożone na początek pory suchej, czyli listopad 2020 r. 


Po długiej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa oraz porą deszczową, dzieci w Czadzie wróciły do szkół. W szkole podstawowej w Colon rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/2021. „To wielka radość zobaczyć dzieci w naszej szkole podstawowej. W tym roku szkolnym mamy sześć klas, czyli 300 uczniów” – pisze ks. Marian Wenta, sercański misjonarz.

Bardzo dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy przyczynili się do budowy szkoły podstawowej w Colon w Czadzie! Daliście szansę na edukację w pięknej i nowoczesnej szkole 300 dzieciom. Edukacja to ich wielka szansa na dobre i dostatnie życie w dorosłości. Dla misjonarzy nowa placówka edukacyjna to miejsce przekazywania małym Czadyjczykom Ewangelii i przykazań Bożych oraz nauki modlitwy.


wesprzyj aktualne projekty
poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy