Budowa szkoły z internatem w Czadzie
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Budowa szkoły z internatem w Czadzie
potrzebna kwota na dwa budynki szkoły: 242000 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 16400 zł
6%
w zeszłym miesiącu: 60057 zł
24%
233080 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
Jolanta Wrocław 18.06.2024 100 zł Budowa szkoły z internatem w Czadzie
Witold Kościerzyna 13.06.2024 100 zł Budowa szkoły z internatem w Czadzie

Bez względu na szerokość geograficzną, jakimkolwiek gwarantem szansy na godziwą przyszłość jest edukacja. W Czadzie, jednym z najbiedniejszych krajów świata, gdzie problemem dnia codziennego jest głód i brak dostępu do czystej wody, edukacja schodzi na dalszy plan. Budowa szkoły z internatem dla dzieci z parafii Gam w Czadzie to kolejny projekt, który przybliży do zagwarantowania prawa do edukacji najuboższym.

Do parafii Gam przynależy 45 wiosek na terenie 50 km2. Ze względu na odległości, wysokie temperatury i opłakany stan dróg dojazdowych inicjator projektu, wolontariusz sercańskiego Sekretariatu Misyjnego Daniel Cieszyński, razem z miejscowym misjonarzem ks. Edwardem Ryfą chcą w Gam wybudować i wyposażyć szkołę z internatem dla dzieci z okolicznych wiosek.

Szkoły w Czadzie są często szałasami w opłakanym stanie lub zawalającym się starymi budynkami bez dostępu do toalety, nie mówiąc o kuchni. W konsekwencji braku higieny, głodu i pragnienia dzieci często mają opuchnięte i zarobaczone brzuszki. Żywią się jedynie bulami ryżowymi, które moczą w sosie z liści i tak na okrągło przez cały rok.

– mówi Daniel Cieszyński.


Pod koniec 2023 roku dekretem biskupa diecezji, ks. Edward Ryfa objął nową parafię w miejscowości Gam. Jak sam mówi, sytuacja jest dramatyczna:

Na terenie parafii Gam dosłownie nie ma nic, a największym problemem parafii jest niemal stuprocentowy analfabetyzm. Tutejsza ludność jest niezwykle zróżnicowana językowo, istnieje mnóstwo lokalnych narzeczy, które nie pozwalają się wspólnie dogadać. Ludzie tutaj nawet nie potrafią powiedzieć „dzień dobry” w administracyjnym języku Czadu, czyli francuskim.

Na patrona projektu Daniel Cieszyński wybrał św. o. Pio. To właśnie podczas modlitwy przy relikwiach tego świętego powstał pomysł budowy kolejnej szkoły w Czadzie (Daniel w Czadzie wybudował już kilka studni, zebrał pieniądze na sprzęt medyczny i łóżka porodowe do dwóch przychodni w Colon i Baikoro, a także z sukcesem przewodził projektowi budowy szkoły z internatem dla niewidomych dzieci w Mundu).

Przypomniałem sobie, jak czytałem, że podczas II wojny światowej
o. Pio zawracał na niebie bombowce nad San Giovani Rotondo – dlatego jestem przekonany, że za wstawiennictwem tak silnego orędownika powstanie kolejne dzieło pomocy w dramatycznej sytuacji ubogich dzieci z Gam.

Szkoła w Gam będzie w stanie przyjąć 350 dzieci, również tych niepełnosprawnych. Plany zakładają budowę dwóch murowanych budynków szkolnych, w każdym po 3 klasy. Koszt tej inwestycji to 242 000 zł (2 x 27 500 euro). Wyposażenie pomieszczeń to kolejne 55 500 zł (12 600 euro). Dodatkowo powstanie internat z kuchnią polową – koszt budowy szacowany jest na 44 000 zł (10 000 euro). Całość inwestycji to 341 400 złotych (77 600 euro). Na przełomie roku 2024/2025 Daniel Cieszyński planuje inaugurację budowy od uroczystego poświęcenia placu, na którym dziś jest tylko piach i pojedyncze drzewa.

Już teraz dzieci z parafii Gam wraz ze swoim misjonarzem ks. Edwardem pamiętają w modlitwie o wszystkich Darczyńcach, szczególnie w pierwsze soboty miesiąca. My również dziękujemy za każdą wpłatę i zapewniamy o modlitwie, szczególnie w pierwsze piątki miesiąca, kiedy w intencjach naszych Darczyńców odprawiana jest Msza św.

PS. Z inicjatorem projektu Danielem Cieszyńskim można się kontaktować bezpośrednio pisząc na adres: [email protected]


poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy