Domy dla ubogich rodzin w Indiach
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Domy dla ubogich rodzin w Indiach
potrzebna kwota: 542800 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 400 zł
0%
w zeszłym miesiącu: 100 zł
0%
886290 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
dzięki Wam tyle rodzin w Indiach wybuduje nowe domy
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
Monika Wieliczka 08.12.2024 250 zł Domy dla ubogich rodzin w Indiach
Ewelina Skierniewice 05.12.2024 50 zł Domy dla ubogich rodzin w Indiach

Indie to najludniejszy kraj świata – zamieszkały przez 1,5 miliarda mieszkańców. To także jedno z najbogatszych państw świata, ale tylko kiedy weźmie się pod uwagę dochód całej gospodarki. Jeśli dochód narodowy podzielimy na wszystkich obywateli, przeciętny Hindus jest sześć raz biedniejszy niż statystyczny Polak

Chrześcijaństwo do Indii dotarło już w I wieku naszej ery. Według tradycji pierwszym głosicielem Ewangelii na tych ziemiach był św. Tomasz Apostoł. Aktualnie chrześcijanie to tylko 2,5% społeczeństwa. Większość mieszkańców Indii wyznaje hinduizm i islam. Przypuszcza się, że chrześcijan jest więcej, ale ze strachu przed prześladowaniami nie przyznają się publicznie do wiary w Jezusa. 

Księża Sercanie są obecni w Indiach od lat 90. Za wzorem Założyciela Zgromadzenia, Sługi Bożego ks. Leona Dehona, koncentrują się na pracy socjalnej wśród ubogich. Misjonarze proszą nas o wsparcie budowy domów dla najbiedniejszych katolickich rodzin z Vempadu w stanie Andhra Pradesh.


Mieszkańcy naszej parafii należą do Dalitów, czyli najniższej kasty w Indiach i nie mają silnego zaplecza rodzinnego, aby się rozwijać i mieć przyzwoite życie. To osoby bardzo ubogie, żyjące z dnia na dzień, których praca nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Dziesiątki rodzin mieszka w domach zbudowanych z blachy, gliny, liści lub czegokolwiek. Kiedy przychodzi pora deszczowa, woda niszczy im domy. Muszą kupować materiały i budować je od nowa. To też potęguje ich biedę

- wyjaśnia ks. Jojappa Chinthapalli SCJ z Indii.

Istnieje możliwość wnioskowania o dotację rządową w wysokości 2500 euro na budowę murowanego domu, ale tylko do końca 2023 roku. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest wkład własny, również w wysokości 2500 euro. Ta kwota jest poza zasięgiem mieszkańców wioski. Jednak większość rodzin jest w stanie odłożyć połowę tej sumy, czyli 1250 euro. Jeśli uda się znaleźć w Polsce Darczyńców na drugą część wkładu własnego (5580 zł), to wiele katolickich rodzin otrzyma murowane domy i będą mogli godnie żyć!

poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy