Dożywianie dzieci w Zambii
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Dożywianie dzieci w Zambii
potrzebna kwota w tym miesiącu: 810000 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 228722 zł
28%
w zeszłym miesiącu: 231999 zł
28%
460721 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
Stanisław - 20.06.2024 200 zł Dożywianie dzieci w Zambii
Włodzimierz Łódź 19.06.2024 900 zł Dożywianie dzieci w Zambii

Uśredniony wiek Zambijczyków wynosi zaledwie 17 lat! Liczba ludności tego kraju podwoiła się od 1994 roku i wynosi obecnie 19 milionów obywateli. Jednak zbyt szybki rozwój ma też swoje negatywne konsekwencje – brakuje szkół, szpitali, miejsc pracy… „80% ludzi żyje bardzo biednie i zajmuje się głównie rolnictwem. Oficjalne bezrobocie to 15%, ale za zatrudnionych w rolnictwie liczy się również tych pracujący na swoich małych przydomowych polach. To tak jakby ktoś pracujący u nas w ogródku był wliczony w zatrudnienie krajowe” – relacjonuje o. Andrzej Leśniara, jezuita, proboszcz parafii w Chinkui.

„Przyjechałem do Zambii w 1994 roku. Brak edukacji w różnych dziedzinach życia był i nadal jest przygniatający. W naszych wioskach jest niewiele szkół, nie ma bibliotek, gazet czy dostępu do Internetu. Tak powstała idea radia, które mogłoby codziennie nadawać programy na różne tematy, przygotowane przez pielęgniarki, katechistów czy nauczycieli. Zrodził się też pomysł stworzenia radiowego programu edukacyjnego dla klas 1-7” – opowiada o swojej pracy ojciec Andrzej.

Opady deszczu w Zambii są najniższe od 1905 roku. Ludzie stracili wszystko na polach. Dlatego chcę wznowić dożywianie dzieci w szkołach na terenie parafii, a uczniów mamy aż 5 tysięcy. Niedawno jedna z naszych parafianek zmarła po ukąszeniu przez węża, gdy wraz z dziećmi poszła kopać dzikie bulwy do jedzenia. Dzieci były za małe, aby zanieść matkę do domu, a kiedy wezwały pomoc, było już za późno. Istnieje pilna potrzeba pomocy rodzinom w naszej parafii, zwłaszcza dzieciom, zanim zaczną umierać z głodu” – nie kryje emocji misjonarz.

W Zambii podstawowym pożywieniem jest nshima robiona z mąki kukurydzianej. Dodaje się do niej, dla zwiększenia wartości odżywczej, orzeszki ziemne, trochę cukru oraz moringa (liście z drzew z dużą ilością witamin). Z tych składników gotuje się coś w rodzaju „owsianki”. Koszt jednego takiego posiłku dla dziecka w szkole, w przeliczeniu na polskie złote, to tylko 78 groszy! Tygodniowe dożywianie ucznia w szkole kosztuje więc 3,90 zł, a przez miesiąc 18 złotych. Rok szkolny trwa w Zambii 9 miesięcy, więc roczny koszt posiłków dla jednego dziecka wynosi 162 złote.

poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy