Odbudowa szkoły w Ugandzie
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Odbudowa szkoły w Ugandzie
zbieramy na odbudowę szkoły w Ugandzie 280000 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 0 zł
0%
w zeszłym miesiącu: 2360 zł
0%
349835 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
dzięki Wam dzieci z Pabo będą się uczyć
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
Leon Prudnik 29.12.2022 100 zł Odbudowa szkoły w Ugandzie
WERONIKA I HENRYK RYCHTAL 15.12.2022 100 zł Odbudowa szkoły w Ugandzie

Pabo to wieś położona na północy Ugandy, w dystrykcie Amuru. Mieszkańcy tego regionu borykają się z wieloma negatywnymi skutkami trwającej 23 lata wojny w północnej Ugandzie (zakończonej w 2009 roku). Analfabetyzm, wysoki wskaźnik zachorowań na HIV/AIDS, złe warunki sanitarne, konflikty o ziemię, bezrobocie to tylko niektóre z nich. Liczne są ciąże nieletnich dziewcząt, ciągle zdarzają się przymusowe małżeństwa dzieci w wieku od 12 roku życia. Dzieci i młodzież często sięgają po środki odurzające. Sposobem na ograniczenie wielu z tych problemów jest edukacja najmłodszych mieszkańców wioski, aby mieli szansę na lepszą przyszłość. 

W Pabo w parafii Niepokalanego Serca Maryi (diecezja Gulu) pracuje ks. David Okullu, który od wielu lat stara się poprawić jakość życia swoich parafian. Ksiądz David wraz z Krzysztofem Błażycą (dziennikarzem i autorem książek o tematyce afrykańskiej oraz prezesem Fundacji SORUDEO AFRICA) zgłosili się do nas z prośbą o pomoc w odbudowie szkoły podstawowej. 

Budynki szkolne na terenie parafii zostały wybudowane w czasie, gdy na terenie Pabo istniał obóz wewnętrznie przesiedlonej ludności Aczoli. W czasie wojny rebelianci wielokrotnie atakowali obóz, a pociski uderzały w ściany i dach budynku szkolnego. W wyniku ataków oraz słabej konstrukcji dach został całkowicie zerwany przez wiatr. Budynki mają zniszczone ściany i podłogi, nie ma drzwi ani okien. Ściany klas mają pęknięcia, w których gnieżdżą się węże i skorpiony.

Projekt zakłada naprawę i wyremontowanie trzech bloków klasowych po 9 sal lekcyjnych dla 1200 dzieci. Zatrudnienie w szkole znajdzie 22 nauczycieli. W  budynku szkolnym odbywać się będą też spotkania katechetów, grup parafialnych, ruchów i stowarzyszeń. Aby zapewnić odpowiednie warunki sanitarne uczniom i pracownikom szkoły, odnowiony zostanie blok latryn, a także zostanie zbudowany kolejny, z wentylacją. Klasy zostaną wyposażone (potrzeba 270 ławek), a teren szkoły ogrodzony. 

Przekształcenie ruin budynku w klasy i doprowadzenie go do stanu używalności pozwoli na odciążenie przepełnionych klas w pobliskiej szkole, gdzie uczy się nawet do 200 uczniów w jednej klasie. Nowa szkoła nie tylko pozwoli na lepsze warunki nauki dla uczniów i większą motywację pracy dla nauczycieli, ale także wpłynie na zwiększenie zapisów dziewcząt do szkół. Ugandyjskie dziewczęta, które podejmują edukację mają większe szanse na uniknięcie przymusowego małżeństwa i przedwczesnego macierzyństwa. Jesteśmy pewni, że uda nam się wspólnie pomóc dzieciom z Pabo!

poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy