Pomoc dla dziewcząt zagrożonych prostytucją w Tanzanii
Projekty misyjne
to już zrobiliśmy
Pomoc dla dziewcząt zagrożonych prostytucją w Tanzanii
306817 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
dzięki Wam dziewczęta mają szansę na edukację

W Dar es Salaam w miejscowości Tandale w Tanzanii pracują siostry i ojcowie biali. Misjonarze dostrzegają szczególne potrzeby mieszkańców i starają się im zaradzić. Poprosili nas o pomoc w wyposażeniu Centrum Salome, a także zapewnienie stypendiów dla uczących się tam dziewcząt. 

Prostytucja, aranżowane małżeństwa, przymusowa praca. Życie kobiet w wielu regionach Tanzanii w niczym nie przypomina europejskiego. Edukacja dziewczynek nie jest popularna. Córkę bardziej „opłaca się” wydać za mąż. Dzięki temu jej rodzina wzbogaca się o kilka lub kilkanaście sztuk bydła.

Większość dziewczynek zostaje żoną w bardzo młodym wieku. Zdarzają się przypadki, że wiejskie dziewczęta są wysyłane do miasta w celach zarobkowych. Najczęściej kończą jako służące lub prostytutki. Jedna praca od drugiej nie różni się wiele, bo w zakresie obowiązków służących często mieszczą się także usługi seksualne. Takie doświadczenia nie tylko zostawiają ślad w psychice. Konsekwencjami są często nieplanowane ciąże lub zakażenie wirusem HIV.

Dzielnica Tandale w Dar es Salaam to typowe wielkomiejskie slumsy, chociaż, jak zapewnia pracujący tam misjonarz o. Tomasz Podrazik, poziom życia z roku na rok się poprawia. Dzielnica nadal kojarzy się jednak z barami i ulicami, na których łatwo można trafić na dziewczyny sprzedające swoje ciało. Prostytutki są narażone na ostracyzm społeczny. Dlatego radą, wsparciem i zrozumieniem służy im siostra Cecylia Bachalska.

Na misji, która znajduje się nieopodal wielkiego bazaru, powstaje Centrum Salome. Ma być to miejsce edukacji i aktywizacji zawodowej, szczególnie dla kobiet w kryzysie. Jest to alternatywa dla dziewcząt, które chcą skończyć z prostytucją i zacząć nowe życie. Centrum ma także pełnić rolę profilaktyczną. Wsparcie materialne, psychologiczne i możliwość zdobycia zawodu to realna szansa dziewcząt na uniknięcie życia na ulicy oraz zmianę pozycji w społeczeństwie. 

Potrzebujemy środków na dokończenie budowy szkoły krawieckiej oraz wyposażenie jej w niezbędne sprzęty. Dla każdej absolwentki chcemy także kupić maszynę, aby po skończeniu szkoły mogła zarobić na własne utrzymanie. Pomóżcie nam zapewnić im lepsze życie!
wesprzyj aktualne projekty
poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy