Remont Domu Ojca Dehona na Białorusi
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Remont Domu Ojca Dehona na Białorusi
kwota potrzebna na ten cel: 400000 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 820 zł
0%
w zeszłym miesiącu: 1330 zł
0%
411819 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
KS. MIECZYSŁAW KIELCE 16.05.2024 100 zł Remont Domu Ojca Dehona na Białorusi
BRONISŁAWA TARNOBRZEG 14.05.2024 200 zł Remont Domu Ojca Dehona na Białorusi

Świetlica, do której po lekcjach w szkole przychodzą dzieci, aby twórczo spędzić czas i gdzie otrzymują pomoc przy wypełnianiu zadań domowych; sobotnie katechezy (w szkołach nie ma lekcji religii); hala sportowa ciesząca się dużym powodzeniem; jadłodajnia wydająca codziennie 30 posiłków dla bezdomnych i ubogich; pokoje z 40-stoma łóżkami, dzięki którym każdego lata 250 dzieci ma możliwość radośnie spędzić czas na kolonii; salki dla grupy anonimowych alkoholików i parafialnej grupy młodzieżowej. Wiele inicjatyw, dziesiątki opiekunów i pedagogów, kultura, sport, sztuka, nauka języków obcych, formacja duchowa, modlitwa... To wszystko może pozostać tylko miłym wspomnieniem i piękną historią. Ale nie musi! Księża Sercanie na Białorusi i prowadzony przez nich Dom Ojca Dehona w Postawach potrzebują naszej pomocy.

Sercanie na Białorusi pracują już od ponad 30 lat. Kiedy objęli parafię w Postawach, od razu rozpoczęli pracę formacyjną i wychowawczą z dziećmi i młodzieżą. Wygospodarowano w tym celu pomieszczenia w domu zakonnym. Szybko okazało się jednak, że chętnych do udziału w spotkaniach i zajęciach jest tak dużo, że plebania nie była w stanie ich pomieścić. Na szczęście nadarzyła się okazja, aby kupić część budynku (fabryki), który stoi obok kościoła. Tam przeniesiono wszelkie aktywności formacyjne, kulturalne i sportowe. W 2019 roku dokupiono drugą część budynku po byłej fabryce. 

„Niestety stan techniczny Domu Ojca Dehona jest bardzo zły. 30 lat temu, kiedy kupowano ten budynek, nie było pieniędzy na remont. Najważniejsze było podjęcie pracy duszpasterskiej i wychowawczej z dziećmi i młodzieżą. Kilka miesięcy temu placówkę odwiedziła straż pożarna. Wynik kontroli był jednoznaczny: albo zostanie przeprowadzony generalny remont budynku i pomieszczenia będą spełniać wymogi bezpieczeństwa albo placówka zostanie zamknięta!” 

- napisał do nas ks. Eduard Sinkiewicz SCJ, ekonom dystryktu białoruskiego Księży Sercanów.

Warto wiedzieć, że na Białorusi pozwolenia na pracę dla księży obcokrajowców wydaje rząd. Dlatego też już wielu Księży Sercanów z Polski musiało opuścić granice naszego wschodniego sąsiada... Ich praca misyjna przyniosła jednak błogosławione owoce - w ostatnich latach święcenia kapłańskie otrzymało aż 10 młodych Księży Sercanów z Białorusi. Tak duża liczba miejscowych Księży Najświętszego Serca Jezusowego niewątpliwie jest błogosławieństwem Bożym i znakiem, że nasza rodzina zakonna powinna kontynuować misję na Białorusi. Priorytetem pracy społecznej tego młodego zespołu księży jest Dom Ojca Dehona w Postawach, przeznaczony do formacji i edukacji dla dzieci i młodzieży.

Remont generalny tego budynku został wyceniony na 2 300 000 złotych. Projektem tym udało się zainteresować Księży Sercanów z USA i Niemiec, którzy przekazali darowizny w wysokości 500 000 złotych. Dzięki tym pieniądzom właśnie trwa remont dachu. My chcielibyśmy wesprzeć tę inwestycję kwotą 400 000 zł. Mocno wierzymy, że z Waszą pomocą uda się uratować piękne dzieło, jakim jest Dom Ojca Dehona w Postawach na Białorusi!


poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy