Studia od Serca dla Naddniestrza
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Naddniestrze (Mołdawia) ks. Marcin Januś SCJ
Studia od Serca dla Naddniestrza
potrzebna kwota w tym miesiącu: 1280 zł
przekazaliście: 223 zł
17%
w zeszłym miesiącu: 1299 zł
101%
131732 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
umożliwiaMY naukę młodzieży z Naddniestrza
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
Mateusz B. Toporzysko 11.10.2020 20 zł Studia od Serca dla Naddniestrza
MAŁGORZATA M. JELENIA GÓRA 08.10.2020 20 zł Studia od Serca dla Naddniestrza

„Przyjechałem do Mołdawii w momencie rozpadu ZSSR. Te historyczne wydarzenia, które dokonały się na moich oczach, choć miały wiele pozytywów, doprowadziły jednak do wielkiej biedy. Byłem świadkiem wojny domowej, w której ginęli ludzie” – relacjonował z Nadniestrza w 1990 r. śp. ks. Henryk Soroka SCJ.

W wyniku wielu wydarzeń politycznych i społecznych, obecnie księża sercanie pracują duszpastersko już nie w Mołdawii, ale w Naddniestrzu, czyli państwie, którego „nie ma”... - nie jest uznawane na arenie międzynarodowej. Do oderwania wąskiego pasa ziemi leżącego pomiędzy Ukrainą a Mołdawią doszło w wyniku wojny domowej w 1991 r. Choć upadek ZSRR przyniósł narodom polityczną wolność, to w przypadku Mołdawii i Naddniestrza oznaczał również finansową zapaść. Ekonomiści twierdzą, że Mołdawia z Naddniestrzem jest obecnie najbiedniejszym państwem w Europie.

Do Naddniestrza, do parafii w Swobodzie Raszków, gdzie proboszczem jest ks. Marcin Januś SCJ, jeżdżą wolontariusze Sercańskiego Wolontariatu Misyjnego „Missio Cordis”. Pomagają tam w prowadzeniu letniej półkolonii czy prowadzą lekcje języka angielskiego. Z jednego z pobytów w tym miejscu przywieźli olbrzymią chęć pomocy miejscowej młodzieży. Bez wsparcia z zewnątrz, w postaci stypendiów, tamtejsi nastolatkowie skończą edukację na szkole podstawowej! Ich rodziców nie stać na opłacenie internatu w mieście. „Studia od Serca” to stypendia szkolne dla młodzieży, pragnącej kontynuować naukę w szkole średniej.


poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy