Studia od Serca dla Naddniestrza
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Naddniestrze (Mołdawia) ks. Marcin Januś SCJ
Studia od Serca dla Naddniestrza
potrzebna kwota w tym miesiącu: 1080 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 100 zł
9%
w zeszłym miesiącu: 1150 zł
106%
146164 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
umożliwiaMY naukę młodzieży z Naddniestrza
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
Wojtek Żywiec 01.12.2021 100 zł Studia od Serca dla Naddniestrza
Piotr Prace Duże 30.11.2021 100 zł Studia od Serca dla Naddniestrza

„Przyjechałem do Mołdawii w momencie rozpadu ZSSR. Te historyczne wydarzenia, które dokonały się na moich oczach, choć miały wiele pozytywów, doprowadziły jednak do wielkiej biedy. Byłem świadkiem wojny domowej, w której ginęli ludzie” – relacjonował z Naddniestrza w 1990 roku śp. ks. Henryk Soroka SCJ, misjonarz sercański.

W wyniku wielu wydarzeń politycznych i społecznych obecnie księża sercanie pracują duszpastersko już nie w Mołdawii, ale w Naddniestrzu, czyli państwie, którego „nie ma”. Naddniestrze nie jest uznawane na arenie międzynarodowej. Do oderwania wąskiego pasa ziemi leżącego pomiędzy Ukrainą a Mołdawią doszło w wyniku wojny domowej w 1991 roku. Chociaż upadek ZSRR przyniósł narodom polityczną wolność, to w przypadku Mołdawii i Naddniestrza oznaczał również finansową zapaść. Ekonomiści twierdzą, że Mołdawia z Naddniestrzem jest obecnie najbiedniejszym krajem w Europie.

Do Naddniestrza, do parafii w Swobodzie Raszków, gdzie proboszczem jest ks. Marcin Januś SCJ, jeżdżą wolontariusze Sercańskiego Wolontariatu Misyjnego „Missio Cordis”. Pomagają tam w prowadzeniu letniej półkolonii czy prowadzą lekcje języka angielskiego. Z jednego z pobytów w tym miejscu przywieźli olbrzymią chęć pomocy miejscowej młodzieży. Bez wsparcia z zewnątrz tamtejsi nastolatkowie skończą edukację na szkole podstawowej. Ich rodziców nie stać na opłacenie internatu w mieście. „Studia od Serca” to stypendia szkolne dla młodzieży, która chce kontynuować naukę w szkole średniej.


poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy