Walka z COVID-19 w Republice Środkowej Afryki
Projekty misyjne
to już zrobiliśmy
Walka z COVID-19 w Republice Środkowej Afryki
36146 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
dzięki Wam przekazaliśmy taką kwotę na pomoc

Wielu z nas obawia się zarażenia wirusem SARS-CoV-2 i mogących nastąpić potem konsekwencji zdrowotnych. Pomimo tego, że żyjemy w atmosferze niepewności co przyniesie jutro i czy nie znajdziemy się na liście chorych to poczucie bezpieczeństwa daje nam polska służba zdrowia.

Zupełnie inaczej jest w Afryce, np. w Republice Środkowej Afryki. Tam większość ośrodków zdrowia na prowincji nie ma nawet dostępu do bieżącej wody... Pomimo wykonywania ograniczonej liczby testów na obecność koronawirusa (i to tylko w stolicy - Bangui) codziennie notuje się tam ok. 200 nowych chorych. Można więc sobie tylko wyobrażać jaka jest prawdziwa skala problemu.

Z prośbą o pomoc dla 20 ośrodków zdrowia w prefekturze Sangha-Mbaéré oraz ośrodków przygranicznych z Kamerunem i Republiką Konga zwróciła się do nas świecka misjonarka Izabela Cywa, pochodząca z diecezji tarnowskiej. We współpracy z Fundacją Redemptoris Missio (logistyka) i World Food Program (darmowy samolot z Belgii do Kamerunu) oraz dzięki wielkiej determinacji Pani Izabeli maseczki, rękawiczki, przyłbice, alkohol, płyny dezynfekujące, mydlą antybakteryjne, bandaże, opatrunki, środki odkażające wodę, fartuchy, czepki dotarły do Afryki 20 czerwca. Misjonarce udało się dotrzeć do RŚA z Polski kilka dni później. Te materiały medyczne i paramedyczne, prawie trzy tony, są darowizną od Darczyńców Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów z Polski. 

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej darowizny, ponieważ pomoże nam ona pracować w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusa w regionie Sangha-Mbaéré, gdzie sytuacja z Covid-19 nie jest dobra. Ta darowizna jest ważna również dla Polaków. Dziesięć palet, które widzimy, to dar od serca. Wiele polskich rodzin w imieniu Kościoła Katolickiego podzieliło się nim z Republiką Środkowoafrykańską.

- potwierdza Izabela Cywa, przedstawiciel polskich organizacji.

Bardzo dziękujemy Darczyńcom wspierającym nas pod hasłem "Na misje - tam gdzie najbardziej potrzeba". To dzięki tym darowiznom mogliśmy pomóc mieszkańcom Republiki Centralnej Afryki. 


wesprzyj aktualne projekty
poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy