Adopcja Serc w sercańskim domu dla dziewcząt KDF na Filipinach
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Adopcja Serc w sercańskim domu dla dziewcząt KDF na Filipinach
potrzebna kwota: 42500 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 28895 zł
67%
w zeszłym miesiącu: 48266 zł
113%
2470556 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
MARIA I RYSZARD SULMIERZYCE 12.06.2024 50 zł Adopcja Serc w sercańskim domu dla dziewcząt KDF na Filipinach
LIDIA KRAKÓW 12.06.2024 90 zł Adopcja Serc w sercańskim domu dla dziewcząt KDF na Filipinach

Szczęśliwe dzieciństwo nagle zburzone przez gwałt ze strony ojca, brata, kuzyna czy wujka... Potem potrzeba potężnej odwagi, aby ujawnić fakty, sprzeciwić się oprawcy, opowiedzieć o tych tragicznych chwilach nauczycielce, ciotce czy przyjaciółce. Dalej dziewczyna doświadcza jeszcze odrzucenia przez rodzinę, nawet przez matkę, bo mężczyzna - żywiciel rodziny - jest w domu najważniejszy.

Oto historia niemal każdej podopiecznej Sercańskiego Domu dla Dziewcząt w Cagayan de Oro, na filipińskiej wyspie Mindanao.

Placówka powstała 25 lat temu dzięki inicjatywie sercańskich misjonarzy, którzy widząc rosnącą liczbę ofiar przemocy seksualnej wśród dzieci stworzyli miejsce o nazwie Kasanag Daughters Foundation (KDF). Kasanag w miejscowym języku bisaya [visaja] oznacza pierwszy promień słońca przebijający się o poranku przez mroki nocy. To wydarzenie, które przywraca radość i niesie nadzieję.

Problem przemocy seksualnej jest na Filipinach powszechny dotyka coraz większej liczby nieletnich. Z danych organizacji pozarządowych wynika, że siedem na dziesięć ofiar gwałtu na Filipinach to dzieci. Zazwyczaj przestępstw tego typu dopuszczają się osoby najbliższe, żyjące z ofiarami pod jednym dachem. Z roku na rok przybywa ofiar. Są to też dzieci coraz młodsze. Zdarzyło się, że pod nasze skrzydła trafiła pięcioletnia dziewczynka. Szczególnie czas pandemii i zamknięcie w domach „zaowocowało” wzrostem statystyk dotyczących przemocy seksualnej
– mówi dyrektor ośrodka w Cagayan de Oro, Pamela Jane R. Romasanta.


W Kasanag mogą mieszkać dziewczęta w wieku od 6 do 21 lat.

W tej chwili mieszka u nas 5 dziewczynek, które były gwałcone przez własnych ojców. Oprawcą innej wychowanki był jej brat. Kiedy wniosła przeciwko niemu sprawę do sądu, cała rodzina się od niej odwróciła. Ona jednak otrzymała w Kasanag potrzebną pomoc, również prawną, i dziś jest dorosłą kobietą, która studiuje kryminalistykę i pragnie zostać policjantką. Mimo, że po skazaniu brata relacje z rodziną zostały zerwane, ona z nadzieją patrzy w przyszłość.

W Kasanag dziewczęta wracają do wewnętrznej równowagi. Otrzymują każde potrzebne wsparcie: mieszkanie, jedzenie, ubrania, opiekę lekarzy i psychologów, podręczniki do szkoły, pomoc prawną. Dziewczynki uczą się gotować, sprzątać, rozwijają talenty – jak tłumaczy Pamela Jane, ośrodek chce jak najszczodrzej wypełnić ich „kieszenie” umiejętnościami potrzebnymi do tego, by mogły kiedyś twardo stanąć na własnych nogach.

Codzienna modlitwa, niedzielna Eucharystia i opieka duchowa księdza sercanina prowadzą dziewczynki do budowania relacji z Panem Bogiem, która ma zaowocować przebaczeniem oprawcy.


JAK PODJĄĆ „ADOPCJĘ SERC”:

  • Minimalną kwotę darowizny dla „rodziców adopcyjnych” określiliśmy na 45 zł miesięcznie przez okres przynajmniej 12 miesięcy. Wyższe kwoty wsparcia zależą tylko od Państwa hojności i możliwości finansowych. Adopcja ma charakter zbiorowy, gdyż utrzymanie jednego dziecka kosztuje 1 720 zł miesięcznie. Rodzic adopcyjny otrzymuje trzy razy do roku list i zdjęcie od „adoptowanego” dziecka. Osoby, które chcą podjąć się regularnych wpłat, prosimy o wpisanie w tytule przelewu: Adopcja Serc – deklaracja stała.
  • W przypadku wyższych darowizn nie stosujemy jednak wzoru matematycznego, np. 135 zł : 45 zł = „adopcja” 3 dzieci, ponieważ pieniądze przekazujemy jako wsparcie dla całego ośrodka. Innymi słowy: dzieci, które piszą do nas listy są reprezentantami wszystkich dziewczynek z Domu KDF w Cagayan de Oro wobec Darczyńców z Polski.
  • Nie jest konieczne wykonywanie comiesięcznych przelewów. Darowizny można przekazywać kwartalnie, raz na pół roku, a nawet na cały rok z góry. Osoby, które zdecydują się na rzadsze transfery pomocy prosimy o napisanie w tytule przelewu: Adopcja Serc - deklaracja stała + ilość miesięcy.
  • Będziemy wdzięczni również za jednorazowe wpłaty dla dziewczynek z Cagayan de Oro. W takim przypadku w tytule przelewu prosimy napisać „Dla dziewczynek z Filipin”. Jeżeli otrzymujemy ofiarę w wysokości 540 zł lub wyższą, to taki przypadek traktujemy jako „podjęcie adopcji” (12 miesięcy x 45 zł = 540 zł). Dlatego wysyłamy zdjęcie i korespondencję dziecka. Nie jest to jednak zobowiązanie do kontynuacji „adopcji” w kolejnym roku.


DZIEWCZYNKI Z KASANAG DAUGHTERS FOUNDATION MOŻNA WESPRZEĆ TAKŻE:


Więcej na temat Sercańskiego Domu dla Dziewcząt (KDF) można przeczytać w artykułach:

poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy