06 Czerwca Misje
Kasanag świętowało 25 lat istnienia

18 maja 2024 roku Kasanag Daughters Foundation (KDF), sztandarowy projekt społeczny Księży Sercanów w Cagayan de Oro na Filipinach, obchodził 25. rocznicę istnienia. Wydarzenie to było przepełnione radością, wdzięcznością i poczuciem spełnienia. Był to też czas refleksji nad historią tego dzieła, które od ćwierć wieku zapewnia schronienie i możliwość rehabilitacji ofiarom wykorzystywania seksualnego.


Obchody rozpoczęły się od uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ojciec Raul Ricacho, formator w seminarium w San Jose i wikariusz ds. duchowieństwa w archidiecezji Cagayan de Oro. Następnie przyszedł czas na program artystyczny przygotowany przez same dziewczęta, prezentujący ich talenty. Zwieńczeniem dnia była wspólna kolacja, podczas której wszyscy spotkali się w duchu wspólnoty i wsparcia.


Jubileusz był okazją do spotkania nie tylko z obecnymi, ale także z byłymi podopiecznymi domu, które dziś wiodą samodzielne życie wolne od przemocy, posiadają własne rodziny, spełniają marzenia związane ze studiami i karierą zawodową.

Specjalnym akcentem uroczystości byli goście z Polski z Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów, którzy nie tylko uświetnili wydarzenie swoją obecnością, ale także w ramach prezentu pomogli wyremontować pokoje dziewcząt przed uroczystością.

Założona w 1999 roku przez ks. Eduardo Aguero SCJ Kasanag Daughters Foundation na przestrzeni 25 lat istnienia zapewniła bezpieczne schronienie ponad 200 dziewczętom w wieku od 6 do 21 lat. Obecnie fundacja ma pod swoimi skrzydłami 12 podopiecznych, którym oferuje nie tylko schronienie, ale także narzędzia potrzebne do uleczenia z traumy, nauki i rozwoju.


Fundacja Kasanag Daughters działa w ramach Ministerstwa Opieki Społecznej i Rozwoju i utrzymuje najwyższe standardy opieki. Oddany personel, w tym wychowawczynie, psychologowie, pracownicy socjalni i kierownik projektu, pracują niestrudzenie, aby wzmocnić pozycję dziewcząt. Zarząd fundacji, reprezentujący różne sektory społeczeństwa, zapewnia kluczowe wytyczne i nadzór.

Poświęcenie Kasanag Daughters Foundation na rzecz realizacji swojej misji zostało niedawno docenione przez państwo. Fundacja została uznana za jedną z pięciu najwybitniejszych placówek pracy socjalnej tego typu.

Sukces Fundacji Kasanag Daughters jest napędzany przez niezachwiane wsparcie osób „o otwartych sercach i umysłach” z Polski, Niemiec, Filipin i globalnej sieci Księży Sercanów. Obchody 25-lecia Kasanag były silnym przypomnieniem pozytywnego wpływu, jaki organizacja ta wywarła na życie niezliczonej liczby osób oraz trwałego ducha nadziei, który nadal inspiruje jej działania.

Ks. Franciszek Pupkowski SCJ, Cagayan de Oro, Filipiny


Więcej informacji o projekcie Adopcja Serc znajdziesz tutaj.