Adopcja Światła w ośrodku dla niewidomych dzieci w Indiach
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Adopcja Światła w ośrodku dla niewidomych dzieci w Indiach
potrzebna kwota w tym miesiącu: 69000 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 1200 zł
1%
w zeszłym miesiącu: 52180 zł
75%
144890 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
Podarujmy dzieciom Światło
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
Sylwia Kielce 01.12.2023 200 zł Adopcja Światła w ośrodku dla niewidomych dzieci w Indiach
Dominik Palikówka 01.12.2023 1000 zł Adopcja Światła w ośrodku dla niewidomych dzieci w Indiach

"W Indiach 40 tysięcy dzieci rocznie traci wzrok. Większość dzieci, które do nas trafiają mogło być zdrowe... Straciły wzrok z powodu niedożywienia matek w ciąży albo niedoboru witamin zaraz po urodzeniu. Niestety również dość częste są małżeństwa wśród bliskich krewnych, z których rodzą się niepełnosprawne dzieci. Kiedyś podczas przyjęcia do szkoły, zapytałam tatę niewidomej dziewczynki o przyczynę jej choroby, a on odpowiedział: moja żona jest moją siostrzenicą... Dzieci, które trafiają do naszego ośrodka w Nongbah pochodzą z bardzo biednych rodzin. Często są to sieroty. Zaledwie kilka procent niewidomych osób w Indiach chodziło kiedykolwiek do szkoły. Niewidome dzieci bardzo chętnie się uczą, bo wiedzą, że to jest dla nich jedyna szansa na w miarę dobrą przyszłość" - s. Sara Kieliszek FSK, pracowała 10 lat z niewidomymi dziećmi w Indiach.

Nongbah to mała miejscowość w stanie Meghalaya w północno-wschodnich Indiach, gdzie Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża prowadzi internat i szkołę dla 50-tki dzieci niewidomych. Dzieło to nosi nazwę Jyothi Seva, czyli Służba Światłu.

Indie to kraj pełen kontrastów. Są wille bardzo bogatych ludzi, którzy mają służących a tuż obok, pod murem mieszkają całe rodziny na ulicy. Utrzymują się z tego, że zbierają worki foliowe i sprzedają je, aby zjeść choć jeden posiłek w ciągu dnia. Prawie 70% mieszkańców Indii (czyli 800 milionów!) żyje za mniej niż 9 zł dziennie. Aż 14 milionów obywateli państwa jest niewidomych.

Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża to zgromadzenie, którego charyzmatem jest opieka nad niewidomymi. Założycielką zgromadzenia była bł. Elżbieta Róża Czacka, która jako 22 latka straciła wzrok. Założyła w roku 1911 Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, a 7 lat później zgromadzenie zakonne w ofiarowanym folwarku w Laskach. Tam powstał pierwszy w Polsce specjalistyczny ośrodek dla osób ociemniałych. Siostry FSK służą aktualnie osobom niewidomym również w Rwandzie, w Ukrainie i w Indiach. 

JAK PODJĄĆ „ADOPCJĘ ŚWIATŁA”:

  • Należy zadeklarować chęć wpłaty 45 zł miesięcznie (można więcej) przez okres minimum 12 miesięcy. Adopcja ma charakter zbiorowy, gdyż utrzymanie jednego dziecka kosztuje 1130 zł miesięcznie. Rodzic adopcyjny otrzymuje trzy razy do roku list i zdjęcie od „adoptowanego” dziecka. Osoby, które chcą podjąć się regularnych wpłat, prosimy o wpisanie w tytule przelewu: Adopcja Światła – deklaracja stała.
  • Będziemy wdzięczni również za jednorazowe wsparcie niewidomych dzieci z Nongbah. W takim przypadku w tytule przelewu prosimy napisać "Dla niewidomych dzieci w Indiach". Jeżeli otrzymujemy ofiarę w wysokości 540 zł lub wyższą, to taki przypadek traktujemy jako "podjęcie adopcji" (12 miesięcy x 45 zł = 540 zł). Dlatego wysyłamy zdjęcie i korespondencję dziecka. Nie jest to jednak zobowiązanie do kontynuacji "adopcji" w kolejnym roku. 

ZASADY WSPARCIA:

  • Adopcja Światła to „adopcja zbiorowa”, która polega na tym, że kilkadziesiąt osób funduje stypendium jednemu dziecku. Pomoc podopiecznym ośrodka Jyothi Seva w Indiach wiąże się z pokryciem wszystkich kosztów funkcjonowania domu i troski o dzieci. Minimalną kwotę darowizny dla „rodziców adopcyjnych” określiliśmy na 45 zł miesięcznie. Wyższe kwoty wsparcia zależą tylko od Państwa hojności i możliwości finansowych. 
  • W przypadku wyższych darowizn nie stosujemy jednak wzoru matematycznego, np. 135 zł : 45 zł = „adopcja" 3 dzieci, ponieważ pieniądze przekazujemy jako wsparcie dla całego ośrodka dla niewidomych dzieci. Byłoby to wręcz nieludzkie, gdyby dzieci objęte programem Adopcji Światła miały lepsze warunki niż te, które nie są wprost objęte naszym wsparciem. Innymi słowy: dzieci, które piszą do nas listy są reprezentantami ośrodka Jyothi Seva w Nongbah wobec Darczyńców z Polski.
  • Nie jest konieczne wykonywanie comiesięcznych przelewów. Darowizny można przekazywać kwartalnie czy raz na pół roku lub nawet na cały rok z góry. Osoby, które zdecydują się na rzadsze transfery pomocy prosimy o zapisanie w tytule przelewu: Adopcja Światła - deklaracja stała + ilość miesięcy 


poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy