Adopcja Światła w ośrodku dla niewidomych dzieci w Indiach
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Adopcja Światła w ośrodku dla niewidomych dzieci w Indiach
potrzebna kwota w tym miesiącu: 43000 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 15100 zł
35%
w zeszłym miesiącu: 32280 zł
75%
322554 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
Podarujmy dzieciom Światło
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
Katarzyna Tuszyn 21.05.2024 200 zł Adopcja Światła w ośrodku dla niewidomych dzieci w Indiach
MAREK SULECHÓW 17.05.2024 45 zł Adopcja Światła w ośrodku dla niewidomych dzieci w Indiach

"W Indiach 40 tysięcy dzieci rocznie traci wzrok. Większość dzieci, które do nas trafiają mogło być zdrowe... Straciły wzrok z powodu niedożywienia matek w ciąży albo niedoboru witamin zaraz po urodzeniu. Niestety również dość częste są małżeństwa wśród bliskich krewnych, z których rodzą się niepełnosprawne dzieci. Kiedyś podczas przyjęcia do szkoły, zapytałam tatę niewidomej dziewczynki o przyczynę jej choroby, a on odpowiedział: moja żona jest moją siostrzenicą... Dzieci, które trafiają do naszego ośrodka w Nongbah pochodzą z bardzo biednych rodzin. Często są to sieroty. Zaledwie kilka procent niewidomych osób w Indiach chodziło kiedykolwiek do szkoły. Niewidome dzieci bardzo chętnie się uczą, bo wiedzą, że to jest dla nich jedyna szansa na w miarę dobrą przyszłość" - mówi s. Sara Kieliszek FSK, która przez 10 lat pracowała z niewidomymi dziećmi w Indiach.

Nongbah to mała miejscowość w stanie Meghalaya w północno-wschodnich Indiach. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża prowadzi tam internat i szkołę dla 50-tki dzieci niewidomych. Dzieło to nosi nazwę Jyothi Seva, czyli Służba Światłu.

Indie to kraj pełen kontrastów. Są wille bardzo bogatych ludzi, którzy mają służących a tuż obok, pod murem mieszkają całe rodziny na ulicy. Utrzymują się z tego, że zbierają worki foliowe i sprzedają je, aby zjeść choć jeden posiłek w ciągu dnia. Prawie 70% mieszkańców Indii (czyli 800 milionów!) żyje za mniej niż 9 zł dziennie. Aż 14 milionów obywateli państwa jest niewidomych.

Ośrodek zapewnia swoim podopiecznym 3 posiłki dziennie, naukę alfabet Braille’a, języka angielskiego oraz spokojny i bezpieczny dom. Dzieci rozwijają tu swoje talenty muzyczne, uczą się obsługi komputera, dbają wspólnie o warzywa z przydomowego ogrodu czy zwierzęta, które siostry hodują. Mają też czas na zabawę i szansę na szczęśliwe dzieciństwo.

Charyzmatem Franciszkanek Służebnic Krzyża jest opieka nad niewidomymi. Założycielką zgromadzenia była bł. Elżbieta Róża Czacka, która w wieku 22 lat straciła wzrok. W 1911 roku założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, a 7 lat później zgromadzenie zakonne w ofiarowanym folwarku w Laskach. Tam powstał pierwszy w Polsce specjalistyczny ośrodek dla osób ociemniałych. Siostry FSK służą aktualnie osobom niewidomym również w Rwandzie, na Ukrainie i w Indiach. 

JAK PODJĄĆ „ADOPCJĘ ŚWIATŁA”:

  • Minimalną kwotę darowizny dla „rodziców adopcyjnych” określiliśmy na 45 zł miesięcznie przez okres przynajmniej 12 miesięcy. Wyższe kwoty wsparcia zależą tylko od Państwa hojności i możliwości finansowych. Adopcja ma charakter zbiorowy, gdyż utrzymanie jednego dziecka kosztuje 1130 zł miesięcznie. Rodzic adopcyjny otrzymuje trzy razy do roku list i zdjęcie od „adoptowanego” dziecka. Osoby, które chcą podjąć się regularnych wpłat, prosimy o wpisanie w tytule przelewu: Adopcja Światła – deklaracja stała.
  • W przypadku wyższych darowizn nie stosujemy jednak wzoru matematycznego, np. 135 zł : 45 zł = „adopcja” 3 dzieci, ponieważ pieniądze przekazujemy jako wsparcie dla całego ośrodka. Innymi słowy: dzieci, które piszą do nas listy są reprezentantami wszystkich podopiecznych ośrodka w Nongbah wobec Darczyńców z Polski. 
  • Nie jest konieczne wykonywanie comiesięcznych przelewów. Darowizny można przekazywać kwartalnie, raz na pół roku, a nawet na cały rok z góry. Osoby, które zdecydują się na rzadsze transfery pomocy prosimy o napisanie w tytule przelewu: Adopcja Światła - deklaracja stała + ilość miesięcy
  • Będziemy wdzięczni również za jednorazowe wpłaty dla dzieci z ośrodka w Nongbah. W takim przypadku w tytule przelewu prosimy napisać „Dla niewidomych dzieci w Indiach”. Jeżeli otrzymujemy ofiarę w wysokości 540 zł lub wyższą, to taki przypadek traktujemy jako „podjęcie adopcji” (12 miesięcy x 45 zł = 540 zł). Dlatego wysyłamy zdjęcie i korespondencję dziecka. Nie jest to jednak zobowiązanie do kontynuacji „adopcji” w kolejnym roku.
poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy