26 Czerwca Misje
Kupiliśmy samochód niewidomym dzieciom z Nongbah!

Podopieczni projektu „Adopcja Światła” cieszą się nowym samochodem! Od dłuższego czasu zakup auta był naglącą potrzebą ośrodka w Indiach, w którym mieszka i uczy się 50 niewidomych dzieci.


Indie to kraj kontrastów. Z jednej strony słyszymy o szybkim postępie technologicznym i rozwoju gospodarczym, a z drugiej ponad 68% obywateli żyje za mniej niż dwa dolary dziennie, co czyni Indie jednym z najbiedniejszych krajów świata. Sytuacja osób niepełnosprawnych jest tym bardziej tragiczna, że oprócz biedy czy braku dostępu do służby zdrowia, w społeczeństwie indyjskim panuje wiele przesądów i uprzedzeń związanych z wszelką ułomnością ciała.

W całym kraju ponad 15 milionów mieszkańców to osoby niewidome, z czego tylko 2% posiada jakiekolwiek wykształcenie. Rocznie blisko 40 tysięcy dzieci traci wzrok. Na pierwszy rzut oka ośrodek szkolno–wychowawczy Jyothi Seva, czyli Służba Światłu, prowadzony przez Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża – biorąc pod uwagę podane statystyki – może się wydawać jedynie kroplą w morzu potrzeb, jednak wiemy dobrze, że to właśnie ta kropla drąży skałę.


Nowy samochód to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort codziennego życia sióstr i dzieci. Najbliższy okulista przyjmuje aż 60 kilometrów od miejscowości Nongbah, w której znajduje się ośrodek, a dla podopiecznych Jyothi Seva wizyty u specjalisty to regularna konieczność. Ale nowe auto, oprócz funkcji użytkowej, spełnia też - nie mniej istotną - funkcję edukacyjną. Dzieci wspólnie z siostrami jeżdżą teraz na dalsze wycieczki i mają możliwość poznawać nowe miejsca, do tej pory zbyt odległe. Zwykła wyprawa na targ jest okazją do ćwiczenia w praktyce umiejętności codziennego funkcjonowania, robienia zakupów, poznawania faktur i zapachów różnych produktów. Takie zakupy to praktyczna lekcja matematyki dla dzieciaków, którym ogromną radość i pewność siebie daje każdorazowy wyjazd do miasta. Coś, co dla nas wydaje się zwykłą rutyną, na którą nie zwracamy większej uwagi, dla niewidomych dzieci jest elementem terapii i procesu uspołeczniania, tak istotnego dla ich rozwoju i budowania samodzielnej przyszłości.


Samochód dla ośrodka Jyothi Seva w Indiach został zakupiony dzięki naszemu projektowi „Środki transportu dla misjonarzy”. Fundusz ten powstał z myślą o napływających do nas regularnie prośbach od misjonarzy, którzy właśnie tego typu pomocy potrzebują. W przeszłości dzięki tym środkom podobne inwestycje realizowaliśmy w Czadzie, na Filipinach czy Ukrainie.

W Polsce coraz większą popularnością wśród kierowców–katolików cieszy się akcja związana z patronem kierowców, św. Krzysztofem – „1 grosz za 1 kilometr”. Polega ona na przekazaniu 1 grosza za każdy przejechany bezpiecznie kilometr drogi na środki transportu dla misjonarzy. Pod tym pojęciem kryją się nie tylko zwykłe auta osobowe, ale także ambulanse, motocykle, rowery, wózki inwalidzkie, a nawet łodzie.

Nasz projekt „Środki transportu dla misjonarzy” to idealna okazja, by właśnie w taką akcję się włączyć. A zatem, jeżeli za naszym pośrednictwem w taki sposób chcesz wesprzeć misjonarzy i podziękować św. Krzysztofowi za bezpieczne podróże, zapraszamy i już teraz dziękujemy!