Budowa studni w Tanzanii
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Budowa studni w Tanzanii
potrzebna kwota w tym miesiącu: 39000 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 0 zł
0%
w zeszłym miesiącu: 10254 zł
26%
1155599 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
dzięki Wam budujeMY studnie w Tanzanii
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
Andreas Gdynia 30.11.2021 50 zł Budowa studni w Tanzanii
Leszwk Radzionków 28.11.2021 50 zł Budowa studni w Tanzanii

W Afryce codziennie z powodu chorób biegunkowych umiera 1400 dzieci. Biegunka jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci do 5 roku życia. W Tanzanii zapada na nią nawet 12% dzieci.

Główną przyczyną biegunki u dzieci jest zanieczyszczona woda. W wyniku braku dostępu do wody ludność korzysta z ręcznie kopanych studni lub innych ujęć wody, gdzie woda ma brunatny kolor. Brudna woda, a raczej występujące w niej bakterie, są przyczyną wielu groźnych chorób, m.in. cholery czy duru brzusznego.

Czysta woda w Afryce Subsaharyjskiej to ciągle palący problem. Po zrealizowaniu wielu projektów budowy studni wspólnie z misjonarzami w Czadzie dostaliśmy prośbę od ojców białych, Misjonarzy Afryki, o pomoc w odwiertach studni głębinowych w Tanzanii. W tym kraju 4 na 10 gospodarstw domowych oraz 1/3 szkół nie ma dostępu do czystej wody pitnej. 

„Problem wody pojawia się często poza miastami. Pamiętajmy, że Tanzania należy do krajów słabo zurbanizowanych. W miastach woda jest dostępna dzięki państwowym przedsiębiorstwom wodnym, które starają się dostarczać wodę oczyszczoną z rzek lub jezior (jeśli są w pobliżu). Poza miastami ludzie zmagają się z problemem braku wody. Korzystają więc ze zbiorników, w których nie jest ona odpowiednio zabezpieczona przed bakteriami. W tzw. lokalnych studniach woda często jest powierzchowna i niezdatna do picia, ale ludzie nie mają wyjścia. Warto pamiętać, że w Tanzanii 75% zachorowań związanych z zaburzeniami jelit czy żołądka jest spowodowanych skażoną wodą”.

mówi o. Adam Cytrynowski MAfr 


Budowa studni głębinowych w Tanzanii jest znacznie trudniejsza niż w Czadzie i wymaga większego nakładu środków finansowych. Ze względu na twarde, kamieniste podłoże odwierty wymagają użycia specjalistycznego sprzętu.

„Żeby zbudować studnię, trzeba przebijać się przez skały nawet na głębokość 180 metrów. Jeden metr odwiertu kosztuje 95 dolarów, więc całość inwestycji to aż 65 000 zł – mówi ks. Piotr Chmielecki SCJ. – To ponad pięć razy więcej niż w Czadzie, gdzie średni koszt budowy studni wynosi 12 500 zł. Dlatego szukamy sposobu, żeby obniżyć koszty tego przedsięwzięcia. Rozwiązaniem może okazać się zakup profesjonalnego samochodu z wiertnią. Jego posiadanie obniża koszt odwiertu jednej studni do 25 000 zł”. 

mówi ks. Piotr Chmielecki SCJ

* Zdjęcia autorstwa Krzysztofa Błażycy pochodzą z Ugandy, gdzie sposób wiercenia jest podobny jak w Tanzanii. 

poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy