Budowa studni w Tanzanii
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Budowa studni w Tanzanii
potrzebna kwota: 21000 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 2165 zł
10%
w zeszłym miesiącu: 19239 zł
91%
1621185 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
dzięki Wam budujeMY studnie w Tanzanii
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
KRYSTYNA ZABRZE 06.03.2024 100 zł Budowa studni w Tanzanii
EDWARD CHODZIEŻ 06.03.2024 50 zł Budowa studni w Tanzanii

W Afryce codziennie z powodu chorób biegunkowych umiera 1400 dzieci. Biegunka jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci do 5 roku życia. W Tanzanii zapada na nią nawet 12% dzieci.

Główną przyczyną biegunki u dzieci jest zanieczyszczona woda. W wyniku braku dostępu do wody ludność korzysta z ręcznie kopanych studni lub innych ujęć wody, gdzie woda ma brunatny kolor. Brudna woda, a raczej występujące w niej bakterie, są przyczyną wielu groźnych chorób, m.in. cholery czy duru brzusznego.

Czysta woda w Afryce Subsaharyjskiej to ciągle palący problem. Po zrealizowaniu wielu projektów budowy studni wspólnie z misjonarzami w Czadzie dostaliśmy prośbę od ojców białych, Misjonarzy Afryki, o pomoc w odwiertach studni głębinowych w Tanzanii. W tym kraju 4 na 10 gospodarstw domowych oraz 1/3 szkół nie ma dostępu do czystej wody pitnej. 

„Problem wody pojawia się często poza miastami. Pamiętajmy, że Tanzania należy do krajów słabo zurbanizowanych. W miastach woda jest dostępna dzięki państwowym przedsiębiorstwom wodnym, które starają się dostarczać wodę oczyszczoną z rzek lub jezior (jeśli są w pobliżu). Poza miastami ludzie zmagają się z problemem braku wody. Korzystają więc ze zbiorników, w których nie jest ona odpowiednio zabezpieczona przed bakteriami. W tzw. lokalnych studniach woda często jest powierzchowna i niezdatna do picia, ale ludzie nie mają wyjścia. Warto pamiętać, że w Tanzanii 75% zachorowań związanych z zaburzeniami jelit czy żołądka jest spowodowanych skażoną wodą”.

mówi o. Adam Cytrynowski MAfr 



Codzienność mieszkańców rolniczych regionów kraju wyznacza naturalny rytm związany z porą suchą i deszczową. Ze względu na wysokie temperatury, które w porze suchej sięgają nawet 40˚C, Tanzańczycy zaczynają dzień bardzo wcześnie, aby uniknąć nieznośnego upału. Kobiety wstają nawet o 3:00 rano, żeby przynieść wodę ze studni, ugotować coś do jedzenia i wyprawić dzieci do szkoły. Mężczyźni o 4:00 rano, jeszcze przed wschodem słońca, rozpoczynają pracę w polu. Do wszystkich tych czynności niezbędna jest woda. Jak podkreślają misjonarze: „Wysuszona ziemia nie daje plonów. Żeby coś urosło, trzeba ją obficie podlewać. Zdarza się, że mieszkańcy tego nie robią, bo wody brakuje dla nich. I tak spirala głodu i nędzy się nakręca”. 

Budowa studni głębinowych w Tanzanii jest o tyle trudniejsza, że ze względu na twarde podłoże wymaga specjalistycznego sprzętu, a to z kolei zwiększa jej koszty. Dlatego pojawił się pomysł zakupu sprzętu do wiercenia studni, aby budować je niezależnie od zewnętrznych firm. Projekt dotyczący zakup sprzętu można wesprzeć tutaj: Budowa studni w Tanzanii - sprzęt do wiercenia.


PROJEKT BUDOWY STUDNI W TANZANII MOŻNA WESPRZEĆ:

  • zakupić krzyżyk sercański lub inne produkty dostępne w sklepie Coriss.

Więcej na temat budowy studni w Tanzanii można przeczytać w artykułach:

poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy