Budowa studni w Tanzanii - sprzęt do wiercenia
Projekty misyjne
to już zrobiliśmy
Budowa studni w Tanzanii - sprzęt do wiercenia
490094 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
dzięki Wam kupiMY sprzęt do wiercenia studni!

W czasie mojego misyjnego doświadczenia w Tanzanii zobaczyłem, jak bardzo potrzebna jest budowa studni głębinowych. Oczywiście w każdej wiosce są prowizoryczne studzienki, to znaczy mieszkańcy kopią takie zagłębienia, gdzie zbiera się woda. To nie jest woda do picia, ale jej używają, bo nie mają innego źródła… 75% wszystkich chorób w Tanzanii jest spowodowanych piciem brudnej wody, ale wiem, że możemy tym ludziom pomóc, że ta tragiczna sytuacja może się poprawić. 

ks. Adam Cytrynowski MAfr

Darczyńcy naszego Sekretariatu Misji Zagranicznych od dwóch lat wspierają projekt budowy studni w Tanzanii. W ciągu tych kilkunastu miesięcy do użytku oddano dziewięć studni. Ich wiercenie jest drogie, ponieważ wody trzeba szukać głęboko i przebijać się przez skały, a każdy metr odwiertu kosztuje 95 dolarów amerykańskich. Jeśli mamy szczęście i wodę uda się znaleźć na głębokości 100 metrów, to wtedy koszt takiej budowy zamyka się w kwocie około 40 tysięcy złotych. A jeśli mamy pecha i woda wytryśnie dopiero na 180 metrze odwiertu, to kwota za jedną studnię urasta do astronomicznych 75 tysięcy złotych.Po licznych rozmowach z ojcem Adamem Cytrynowskim, misjonarzem odpowiedzialnym za budowę studni w Tanzanii oraz tamtejszymi ekspertami od wiercenia studni podjęliśmy decyzję, że chcemy kupić cały sprzęt potrzebny do wiercenia studni, aby budować je niezależnie od zewnętrznych firm. Potrzeba: dwóch ciężarówek, wiertni, kompresora, zestawu wierteł. Wszystkie te maszyny zostały wycenione na milion złotych (240 tysięcy dolarów). Przekazanie 100 tysięcy dolarów na ten cel zadeklarowały dwie niemieckie diecezje. Warunkiem otrzymania tych pieniędzy jest zebranie przez nas przynajmniej takiej samej kwoty. Pomoc w zakupie wiertni deklaruje również Zgromadzenie Misjonarzy Afryki (ojców białych). 

Dzięki posiadaniu własnych maszyn koszt budowy jednej studni spadnie na pewno o 50%. Będziemy mogli również dać pracę kilku miejscowym mężczyznom. Wierzymy, że ten największy w historii działania naszego biura misyjnego projekt pomocowy zostanie zrealizowany! Wszystkich Darczyńców tego projektu zawierzamy Bożemu Sercu, prosząc Pana Jezusa o potrzebne dary i łaski dla Was.


Więcej o procesie budowy studni w Tanzanii można przeczytać w artykule:

wesprzyj aktualne projekty
poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy