Pomoc ofiarom wojny na Ukrainie
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Pomoc ofiarom wojny na Ukrainie
kwota potrzebna: 85000 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 235 zł
0%
w zeszłym miesiącu: 5575 zł
6%
129427 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
dzięki Wam pomożemy ofiarom wojny na Ukrainie
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
Danuta Bełchatów 02.07.2022 80 zł Pomoc ofiarom wojny na Ukrainie
Grzegorz Łebcz 01.07.2022 155 zł Pomoc ofiarom wojny na Ukrainie

„Módlcie się za nas, módlcie się, módlcie się…” - takie słowa usłyszałem przed chwilą od ks. Andrzeja Olejnika SCJ, wikariusza w sercańskiej parafii pw. Świętej Teresy od dzieciątka Jezus w Irpieniu k. Kijowa. Centrum charytatywne i kościół (w budowie) księży sercanów znajduje się dokładnie 9 kilometrów od lotniska w Hostomelu, o które trwają aktualnie zaciekłe walki i 26 kilometrów od Majdanu Niepodległości, czyli ścisłego centrum stolicy Ukrainy. 

„Piotrek, wojna jest po całości, wojska rosyjskie idą na Kijów. Cały czas też słyszymy ukraińską artylerię, która ostrzeliwuje lotnisko w Hostomelu. Nigdy nie spodziewałem się, że jako dorosły doświadczę wojny… Ja już przeżyłem, jako dzieciak, w 1992 roku wojnę w Mołdawii-Naddniestrzu, ale wtedy nie rozumiałem tego, co się działo. Teraz to, co wiedzę i słyszę jest dla mnie straszne… Na razie nie było jeszcze walk na naszych ulicach. Jedynie kilka godzin byliśmy bez prądu, dlatego teraz ładujemy komórki i powerbanki. Internet cały czas działa. Odprawiamy Msze święte transmitowane on-line. Dziś na takiej Mszy ‘było’ sześcioro parafian” – tyle pamiętam z rozmowy z Andrzejem.

Zapytałem go jeszcze o innych księży sercanów na Ukrainie i powiedział mi, że wszyscy zostają w swoich parafiach. Księża sercanie prowadzą na Ukrainie sześć parafii,  obecnie jest ich ośmiu: pięciu Polaków, dwóch Mołdawian-Naddniestrzan i jeden Ukrainiec. Oni prawie wszyscy, jako obcokrajowcy mogliby cały bez przeszkód na granicy opuścić Ukrainę. Wyjątkiem jest jedynie ks. Edward Kożuchiwski SCJ, Ukrainiec. Mimo to zostają na swoich placówkach misyjnych

Jak podkreśla ks. Jan, tak naprawdę wojna na Ukrainie trwa od 2014 roku. Jeszcze przed inwazją Rosji na wschodzie kraju cały czas toczyły się walki i ginęli ludzie, a księża odprawiali pogrzeby swoich parafian, którzy tracili życie podczas wymiany ognia. Teraz sytuacja jest jeszcze bardziej przerażająca. To niezliczone tragedie rodzin. Dzieci tracą ojców, żony mężów, matki synów, siostry braci... Potrzebna jest jeszcze większa mobilizacja i pomoc. 

ks. Piotr Chmielecki SCJ
z-ca Sekretarza Misji Zagranicznych Księży Sercanów w Polsce

Na co zbieramy pieniądze?

  • Na pomoc. księżom. sercanom na Ukrainie, którzy opiekują się uchodźcami wewnętrznymi. Wspieramy. również parafię w Mołdawii, która przyjęła dużą grupę. uchodźców z Ukrainy.
  • Księża sercanie w Polsce otworzyli domy zakonne na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Liczymy się z tym, że pomoc uchodźcom będzie potrzebna przez wiele miesięcy.
  • Myślimy już o odbudowie Ukrainy po wojnie m.in. o dokończeniu budowy kościoła w Irpieniu k. Kijowa.
PayPal Logo
poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy