Budowa studni w Czadzie
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Budowa studni w Czadzie
zbieramy w tym miesiącu (2 studnie): 28200 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 120 zł
0%
w zeszłym miesiącu: 6530 zł
23%
2962741 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
210
dzięki Wam wybudowaliśMY już tyle studni
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
Alicja Szemud 02.12.2022 50 zł Budowa studni w Czadzie
Justyna Białystok 02.12.2022 70 zł Budowa studni w Czadzie

W Czadzie ogromnym problemem jest brak dostępu do czystej wody. W tym pustynnym kraju średnia temperatura to 40 stopni Celsjusza, a po wodę trzeba iść czasem nawet kilka kilometrów. Brak funduszy na budowę studni głębinowych powoduje, że ludność korzysta z ręcznie kopanych zbiorników, gdzie jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Mieszkańcy są zmuszeni do czerpania wody z ujęć, z których korzystają też zwierzęta - dzikie i hodowlane, często zostawiając przy okazji swoje odchody. Z powodu picia brunatnej, zanieczyszczonej wody wielu ludzi choruje, a nawet umiera. W takich warunkach każda kropla wody jest na wagę złota. Dlatego poświęcenie każdej kolejnej studni wybudowanej przez misjonarza oznacza w wiosce wielkie święto. 

Cały czas dostajemy wiele listów od misjonarzy z Afryki z prośbą o budowę studni w miejscach, gdzie lokalna społeczność nie ma dostępu do bezpiecznego źródła wody. Wiele studni to efekt zaangażowania w to dzieło ks. Mariana Wenty SCJ i Piotra Skraby, którzy obecnie przebywają poza Czadem. Pomagamy również innym polskim misjonarzom: ks. Jakubowi Szałkowi, ks. Edwardowi Ryfie oraz ks. Stanisławowi Worwie. Wdzięczność i radość – to słowa, które przewijają się w rozmowach z nimi, kiedy opowiadają o budowie studni w Czadzie:  

Pamiętam staruszkę na osiołku, która przyjechała z bukłakiem na wodę. Kiedy mnie zobaczyła, uścisnęła mi rękę i jej wdzięczność tak mnie poruszyła… Aż miałem łzy w oczach. Czułem, że to, co im daliśmy było dla nich bardzo ważne.

– wspomina ks. Edward Ryfa.

Dzięki Wam coraz więcej osób może pić codziennie czystą wodę. Łącznie w latach 2017-2021 przekazaliśmy do Czadu fundusze na ponad 170 studni głębinowych. Każda studnia to dostęp do czystej wody gruntowej dla nawet 300 osób, co oznacza podniesienie jakości życia dla ponad 51 tysięcy Czadyjczyków!
PROJEKT BUDOWY STUDNI W CZADZIE MOŻNA WESPRZEĆ NA KILKA SPOSOBÓW:

  • przekazać darowiznę;
  • przesłać do Sekretariatu Misji w Olsztynie starą srebrną lub złotą biżuterię;
  • zakupić krzyżyk sercański powstały z przekazanych Sekretariatowi precjozów;
  • wziąć udział w projekcie „Zbieramto w parafii”, czyli okresowych zbiórkach śmieci: papieru, elektrośmieci, złomu metalowego.
poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy