Budowa studni w Czadzie
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Budowa studni w Czadzie
kwota potrzebna w tym miesiącu: 31400 zł
przekazaliście: 7380 zł
23%
w zeszłym miesiącu: 22443 zł
71%
2097617 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
162
dzięki Wam wybudowaliśMY już tyle studni
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
Ewa Leżajsk 15.01.2021 60 zł Budowa studni w Czadzie
Joanna Kraków 13.01.2021 300 zł Budowa studni w Czadzie

Pewnie każdy z nas doświadczył czym jest brak wody, na przykład z powodu awarii wodociągu. Czy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, że codziennie nie mamy dostępu do bieżącej wody? Albo że woda, którą pijemy, jest tak brudna, że może nawet zabić? Ta druga sytuacja to codzienność mieszkańców wiosek z parafii Colon i Batchoro, którym głoszą Ewangelię sercańscy misjonarze.


W Czadzie, pośród ludności z plemienia Marba, pracuje ks. Marian Wenta, sercanin. W dziele budowania studni pomagamy również innym polskim misjonarzom, księżom diecezjalnym: ks. Piotrowi Skrabie, ks. Jakubowi Szałkowi i ks. Edwardowi Ryfie.

Poświęcenie każdej kolejnej studni oznacza w wiosce wielkie święto. Trudno się dziwić, skoro w tym pustynnym kraju średnia temperatura to około 40 stopni Celsjusza, a po wodę trzeba iść czasem nawet kilka kilometrów. Mieszkańcy są zmuszeni do czerpania wody ze zbiorników, z których korzystają też zwierzęta - dzikie i hodowlane, zostawiając tam swoje odchody. Z powodu picia brunatnej, zanieczyszczonej wody wielu ludzi choruje, a nawet umiera. W takich warunkach każda kropla wody jest na wagę złota.

Z Państwa pomocą coraz więcej ludzi otrzymuje dostęp do wody pitnej. W 2019 roku misjonarze wybudowali 40 studni głębinowych. Łącznie w latach 2017-2020 przekazaliśmy do Czadu pieniądze na ponad 100 studni głębinowych! Każda studnia oznacza dostęp do czystej wody gruntowej dla około 250 osób.


Projekt budowy studni w Czadzie można wesprzeć na kilka sposobów:


  • przekazać darowiznę;

  • przesłać do Sekretariatu Misji w Olsztynie starą srebrną lub złotą biżuterię;

  • zakupić krzyżyk sercański powstały z przekazanych Sekretariatowi precjozów;

  • wziąć udział w projekcie „Zbieramto w parafii”, czyli okresowych zbiórkach śmieci: papieru, elektrośmieci, złomu metalowego.


poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy