Budowa studni w Czadzie
Projekty misyjne
to aktualnie robimy
Budowa studni w Czadzie
zbieramy w tym miesiącu (na 5 studni): 75000 zł
przekazaliście w tym miesiącu: 49828 zł
66%
w zeszłym miesiącu: 83077 zł
110%
4592617 zł
w sumie na ten projekt przekazaliście
310
dzięki Wam wybudowaliśMY już tyle studni
Darczyńcy
osoba miejscowość data kwota cel
Michał Kraków 21.04.2024 20 zł Budowa studni w Czadzie
Marcin Kraków 21.04.2024 100 zł Budowa studni w Czadzie

W Czadzie ogromnym problemem jest brak dostępu do czystej wody. W tym pustynnym kraju średnia temperatura to 40 stopni Celsjusza, a po wodę trzeba iść czasem nawet kilka kilometrów. Brak funduszy na budowę studni głębinowych powoduje, że ludność korzysta z ręcznie kopanych zbiorników, gdzie jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Mieszkańcy są zmuszeni do czerpania wody z ujęć, z których korzystają też zwierzęta - dzikie i hodowlane, często zostawiając przy okazji swoje odchody. Z powodu picia brunatnej, zanieczyszczonej wody wielu ludzi choruje, a nawet umiera. W takich warunkach każda kropla wody jest na wagę złota. Dlatego poświęcenie każdej kolejnej studni wybudowanej przez misjonarza oznacza w wiosce wielkie święto. 

Cały czas dostajemy wiele listów od misjonarzy z Afryki z prośbą o budowę studni w miejscach, gdzie lokalna społeczność nie ma dostępu do bezpiecznego źródła wody. Wiele studni to efekt zaangażowania w to dzieło ks. Mariana Wenty SCJ i Piotra Skraby, którzy obecnie przebywają poza Czadem. Pomagamy również innym polskim misjonarzom: ks. Jakubowi Szałkowi, ks. Edwardowi Ryfie oraz ks. Stanisławowi Worwie. Wdzięczność i radość – to słowa, które przewijają się w rozmowach z nimi, kiedy opowiadają o budowie studni w Czadzie:  

Pamiętam staruszkę na osiołku, która przyjechała z bukłakiem na wodę. Kiedy mnie zobaczyła, uścisnęła mi rękę i jej wdzięczność tak mnie poruszyła… Aż miałem łzy w oczach. Czułem, że to, co im daliśmy było dla nich bardzo ważne.

– wspomina ks. Edward Ryfa.

Dzięki Wam coraz więcej osób może pić codziennie czystą wodę. Łącznie w latach 2017-2022 przekazaliśmy misjonarzom w Czadzie fundusze na ponad 200 studni głębinowych (niektóre są jeszcze w planach, ponieważ odwierty nowych studni są możliwe tylko w porze suchej). Każda studnia to dostęp do czystej wody gruntowej dla nawet 300 osób, co oznacza podniesienie jakości życia dla ponad 51 tysięcy Czadyjczyków!

Obecnie koszt budowy jednej studni w Czadzie to dokładnie 3200 euro, czyli około 15000 złotych. 
PROJEKT BUDOWY STUDNI W CZADZIE MOŻNA WESPRZEĆ:

  • kupując krzyżyk sercański lub inne produkty dostępne w sklepie Coriss;
  • zamawiając wodę mineralną przez stronę woda z misją;

  • biorąc udział w projekcie „Zbieramto w parafii”, czyli okresowych zbiórkach śmieci: papieru, elektrośmieci, złomu metalowego.

Więcej o budowie studni w Czadzie można przeczytać w artykułach:

poznaj inne projekty
to już zrobiliśmy
to aktualnie robimy