09 Lutego Misje
Apetyt na studnie w Czadzie!

Mówią, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. W przypadku Sekretariatu Misji Zagranicznych jest to apetyt na budowę kolejnych studni w Czadzie!


Studnie w Czadzie budujemy od 2017 roku. I po ponad 250 wybudowanych studniach końca naszej pracy nie widać. Ale tak naprawdę cały proces, nierzadko bardzo trudny, który prowadzi do powstania nowej studni, ulatuje w niepamięć, gdy widzimy mokre dłonie dziecka, uśmiech na twarzy mamy, wiadra pełne wody w rękach ojca, wyraz spokoju na spracowanej twarzy seniora rodu…

Czad to jedno z najbiedniejszych państw świata. Pustynia Sahara zajmuje 2/3 powierzchni kraju, a dodatkowo Czad nie ma dostępu do morza. Większość obywateli zajmuje się rolnictwem, a przemysł praktycznie nie istnieje. Dla zobrazowania niskiego poziomu rozwoju gospodarczego wystarczy dodać, że przez cały kraj (zajmujący terytorium cztery raz większe niż Polska) biegnie tylko jedna droga asfaltowa.


W Czadzie mieszka nieco ponad 12 mln ludzi, a najgęstsze zaludnienie charakteryzuje południe kraju ze względu na występującą tam sieć rzeczną i najżyźniejsze gleby. Nie przekłada się to jednak na wystarczającą ilość wody pitnej. Co drugi Czadyjczyk nie ma do niej dostępu. Mieszkańcy wiosek codziennie przemierzają nawet kilka kilometrów w jedną stronę w czterdziestostopniowym upale do najbliższej studni. Pragnienie zmusza do picia wody z ujęć, z których korzystają zwierzęta. To skutkuje wieloma chorobami, a nawet śmiercią.

Budowane przez nas studnie głębinowe to cenne na wagę złota źródła czystej, orzeźwiającej wody pitnej, dlatego ciągle mamy niedosyt i ciągle chcemy ich budować więcej i więcej! Zapraszamy do wsparcia projektu budowy studni w Czadzie, który Sekretariat Misji Zagranicznych prowadzi we współpracy z polskimi misjonarzami na miejscu. Obecnie koszt budowy jednej studni w Czadzie to dokładnie 3200 euro, czyli około 15000 złotych.