10 Stycznia Missions
Konsekracja kościoła w Dansolihon na Filipinach

​Energiczny śpiew, przyklaskiwanie i uniesione ręce kołyszące się w rytm muzyki – tak w ostatnich dniach wyglądało świętowanie w kościele w wykonaniu parafian w Dansolihon na Filipinach. Powody do świętowania były co najmniej dwa. 8 stycznia konsekrowano nowy kościół, za którego budowę był odpowiedzialny sercański misjonarz, ks. Jan Krzyściak SCJ. Dzień później przypada uroczystość Jezusa Nazarejczyka, zwanego także Czarnym Nazarejczykiem – jedno z najbardziej popularnych świąt religijnych na Filipinach.


W przeddzień święta patronalnego (patronem kościoła został właśnie Jezus Nazarejczyk), wspólnota parafialna w Dansolihon obchodziła konsekrację nowego kościoła. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył arcybiskup Cagayan de Oro, Jose Araneta Cabantan wraz z arcybiskupem emerytowanym, Antonio Ledesma.

W swojej homilii arcybiskup Ledesma przypomniał historię duszpasterstwa w tym regionie i wszystkich księży, którzy do tej pory tutaj pracowali. Jednym z nich był pierwszy proboszcz parafii, ks. Vilsom Basso z Brazylii. Ten sercański misjonarz zapisał się we wspomnieniach wielu osób jako osoba ciepła i otwarta na drugiego człowieka. Był znany z tego, że spędzał wiele czasu wśród ludzi, w ich domach. Jadł to, co oni i żył tak jak oni. W trakcie swojej posługi misyjnej na Filipinach został mianowany przez papieża Franciszka ordynariuszem diecezji Caxias do Maranhão w Brazylii, gdzie pracował jeszcze przed wyjazdem na misje. Maranhão to graniczący z Amazonią, jeden z najbiedniejszych regionów tego kraju. Obecnie ks. Basso jest biskupem brazylijskiej diecezji Imperatriz.

Następnego dnia w obchodach święta Jezusa Nazarejczyka wzięło udział wielu wiernych ze wszystkich okolicznych kaplic. Uroczystość poprzedziła 9-dniowa nowenna w ramach duchowego przygotowania do głównej celebracji. Każdego dnia w wiosce Dansolihon razem z nowenną odbywała się procesja z figurą Czarnego Nazarejczyka. W dniu święta, uroczystości w kościele zakończyły się tradycyjnym posiłkiem wspólnoty parafialnej.

W latach 2017-2019 roku nasi Darczyńcy przekazali 63 461 złotych na budowę kościoła w Dansolihon. Cała inwestycja kosztowała ok. 1,5 miliona złotych i większość tej kwoty zebrali mieszkańcy. To dla nich wielka radość, że w miejsce kaplicy dojazdowej powstał kościół. Wszystkim, którzy mieli swój wkład w realizację tego dzieła, serdecznie dziękujemy!