28 Marca Formation
Rekolekcje Sekretariatu Misji

W dniach 2-4 marca pracownicy i wolontariusze Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów uczestniczyli w rekolekcjach w klasztorze księży sercanów w Pliszczynie. Kolejny raz skorzystaliśmy z metody wspólnoty „Szkoły Maryi”.


Formacja w „Szkole Maryi” obejmuje 3 weekendowe sesje oraz 10-cio dniowe rekolekcje w lato. Niewątpliwym autem procesu formacyjnego w ramach tej wspólnoty jest możliwość dołączenia do grupy w dowolnym czasie, dzięki formacji w małych grupach, na różnych poziomach. Co więcej „Szkoła Maryi” jest „sieciówką” czyli w każdej z 15 wspólnot w Polsce, na poszczególnych sesjach głoszone są te same katechezy.

30 osobowa grupa posługujących i uczestników rekolekcji w Pliszczynie podzielona była na 3 grupy: 0a, 0b oraz 1. Na każdym poziomie wygłoszonych zostało 7 konferencji. Grupie z poziomu 0a głoszony był kerygmat. Kolejna grupa stopnia 0b poznawała postać Abrahama, a najbardziej zaawansowani formacyjnie na stopniu 1 zgłębiali, na podstawie Biblii, temat stosunku chrześcijanina do pieniędzy.

„Szkoła Maryi” daje jej uczestnikom solidną formację. Weekendowe spotkanie jest również przesiąknięte modlitwą: Eucharystią, modlitwą uwielbienia, adoracją. Każdy ma też możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty oraz uczestnictwa w modlitwie wstawienniczej.

Dla nas w Pliszczynie sesja „Szkoły Maryi”, to również okazja do wolontariatu na rzecz misji. Podczas czasu wolnego, w sobotnie popołudnie, panowie zajmowali się wyjmowanie baterii z telefonów komórkowych. Panie natomiast mocowały metki charakteryzujące produkowane dla nas srebrne krzyżyki sercańskie.

Czas „Szkoły Maryi” to również, a może i przede wszystkim, spotkanie przyjaciół, których łączy Chrystus oraz czynne uczestnictwo w dziele misyjnym Kościoła.