11 Kwietnia Szkoła z misją
Maturzyści z Limanowej rozpoczęli budowę studni w Czadzie

"Szkoła z misją" to nie tylko ekologiczne zbiórki i odbieranie nagród. Uczniowie i nauczyciele okazują wielką wrażliwość i hojność. Wpłynęła właśnie do nas wpłata w wysokości 770 złotych. To darowizna maturzystów z Zespołu Szkół nr 1 z Limanowej. Umożliwia rozpoczęcie budowy kolejnej studni w Batchoro w Czadzie.


Batchoro to sercańska parafia w Czadzie - kraju, który nęka susza i wynikające z niej epidemie, głód i wysoka śmiertelność. Płytkie kopane studnie wysychają w porze suchej. Nieliczne jeziora, z których mieszkańcy czerpią wodę do gotowania, prania odzieży, mycia się i podlewania roślin w ogródkach są zanieczyszczone. Pracujący w Batchoro w Czadzie ks. Marian Wenta SCJ koordynuje budowę studni głębinowych. Fundują je Darczyńscy Sekretariatu Misji Zagranicznych, którzy w ramach projektów zbieramto.pl czy szkołazmisją.pl przekazują swoje darowizny na rzecz misji - przedmioty, które oddawane są do recyklingu (złom srebra i złota, elektrośmieci, makulaturę) oraz pieniądze. Święcenie nowych studni to lokalne święta. Stały dostęp do pitnej wody zmienia codzienność Czadyjczyków: zwiększa szanse przeżycia dla najmłodszych i kobiet w ciąży, pozwala wyhodować warzywa i owoce, kończy konieczność codziennego chodzenia kilka czy kilkanaście kilometrów, by nabrać kilka wiader wody i, co najważniejsze, pozwala ugasić pragnienie doskwierające w upały.

Maturzyści z Zespołu Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej postanowili pomóc Czadyjczykom. Zebrali 770 złotych. Ich darowizna pozwoli na rozpoczęcie budowy kolejnej studni. Wraz z mieszkańcami Batchoro dziękujeMY!