24 Kwietnia Szkoła z misją
Niemal tona dużych elektrośmieci z Warszawy

Gdy jeszcze leżały na ziemi resztki zimowego śniegu, w Szkole Podstawowej nr 1 w Warszawie odbyła się wyjątkowa, bo pierwsza w "Szkole z misją", zbiórka tzw. dużych elektrośmieci. Zorganizowała ją prowadząca w szkole Koło Misyjne siostra Milena Wilk. Siostra wraz ze swoimi uczniami wspiera misyjne dzieła sercanów prowadząc zbiórki srebra, monet i baterii. Tym razem postanowiła zaangażować także rodziców swoich uczniów i ogłosiła zbiórkę sprzętu AGD/RTV.


Mobilizacja była udana, bo gdy firma recyklingowa podsumowała akcję, okazało się, że przy SP1 w Warszawie zebrane zostało 905 kilogramów dużych elektrośmieci. W sobotnie przedpołudnie rodzice przywozili na szkolny parking niepotrzebne, popsute i zużyte pralki, telewizory, kuchenki mikrofalowe czy magnetowidy. Siostra Milenia Wilk przygotowania do zbiórki rozpoczęła już na kilka tygodni przed wyznaczoną sobotą. Opowiedziała uczniom o nowej akcji, a rodzicom rozdała samodzielnie przygotowane oświadczenia. Na oświadczeniach dorośli deklarowali orientacyjną ilość sprzętu, którego chcą się pozbyć. Dzięki temu siostra mogła oszacować, że na pewno uda się zebrać wymagane przez firmę recyklingową (jako warunek bezpłatnego odbioru) 400 kilogramów sprzętu RTV/AGD, o których my piszemy w Regulaminie "Szkoły z misją". Siostra skontaktowała się z nami, a my ustaliliśmy szczegóły akcji z firmą recyklingową, która pod szkołę podstawiła swój samochód. Pieniądze pozyskane z recyklingu sprzętu przenaczone zostały na stypendia dla Higaonów, o których pisaliśmy tutaj.

Publikujemy zdjęcia oraz krótką relację, którą przesłała nam siostra Milenia, a innym szkołom oczywiście polecamy organizowanie podobnych akcji. SP1 z Warszawy przetarła już szlak, korzyści z takiej zbiórki są wymierne - dzieci z plemienia Higaonon na Filipinach zyskują wsparcie w edukacji, w Polsce rodzice sprzątają piwnice i schowki z niepotrzebnych sprzętów, a uczniowie zdobywają punkty w rankingu "Szkoły z misją".

"W naszej Szkole Podstawowej nr 1 im. G. Morcinka spotykamy się w poniedziałki na zajęciach Koła Misyjnego. Rozmawiamy o misjach, poznajemy pracę misjonarzy. Przygoda z Sekretariatem Misji Zagranicznych Księży Sercanów rozpoczęła się dla nas trzy lata temu. Pomyślałam, że recykling zużytych baterii, płyt, sprzętu AGD to dobry sposób, aby uwrażliwić dzieci i dorosłych na możliwość pomocy innym w sposób, który niewiele kosztuje, a jest skuteczny. Pojemniki na baterie i płyty stoją przy wejściu do szkoły. Każdy, kto wchodzi może dowiedzieć się, że może przynieść niepotrzebne, zniszczone płytki czy zużyte baterie. Dzieciom też przypominam na lekcjach i spotkaniach Koła. One przekazują rodzicom i czasem dorośli sami proponują, że coś przyniosą. Na zajęciach Koła Misyjnego robimy gazetkę z informacjami o formach pomocy i miejscu, gdzie ta pomoc trafia. Również na internetowej stronie szkoły dziękuję rodzicom za zaangażowanie w pomoc misjom, umieszczam zdjęcia dzieci. W tym roku zaczęliśmy zbierać także duże sprzęty AGD, pierwszy etap już za nami. Cieszę się przede wszystkim z tego, że w naszym środowisku wzrasta świadomość, że misjom można pomagać na wiele sposobów. To, co u nas nadaje się do wyrzucenia, może przynieść korzyść tym, którym brakuje tak podstawowych środków do życia".
s. Milenia Wilk RM