30 Czerwca Misje
Niedrzwica Duża, a może „Wielka”?

Bawiąc się trochę językiem polskim chcemy wyrazić naszą ogromną wdzięczność parafianom i duszpasterzom z Niedrzwicy Dużej k. Lublina, którzy sfinansowali budowę aż dwóch studni głębinowych w pustynnym Czadzie!


Współpraca Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów z Parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Niedrzwicy Dużej rozpoczęła się przed dwoma laty, z chwilą objęcia parafii przez nowego proboszcza ks. Marka Hawrylaka. Dzięki jego życzliwości mieliśmy możliwość przedstawić miejscowym parafianom wszystkie akcje i zbiórki spod szyldu Zbieramto: zbieraliśmy srebrny i złoty złom oraz „Dobre monety” i rozprowadzaliśmy krzyżyki sercańskiej. Dalej przyszła kolej na zbiórki surowców wtórnych (makulatury, elektrośmieci i złomu) w ramach projektu „Zbieramto w parafii”. Mieszkańcy Niedrzwicy Dużej wspierali nas również inicjatywę budowy studni w Czadzie poprzez ofiary na misyjne konto bankowe. Co równie ważne to nasza współpraca miała wymiar nie tylko materialny, ale też i formacyjny. Przy naszej skromnej pomocy w parafii zawiązała się grupa „Małych misjonarzy”.

Wyżej opisane inicjatywy doprowadziły do zgromadzenia ponad 20 tys. zł, które przekazane do Czadu zaowocowały wybudowaniem dwóch studni głębinowych. Powstały one dokładnie we wioskach: Mouley Damlou i Tamagu – Czad to tak słabo zurbanizowany kraj, że nie znajdziemy ich nawet na mapach Google. Radość ludzi – parafian sercańskich misjonarzy – jest nie do opisania. Oni żyją w warunkach, które trudno sobie nam wyobrazić: w domach – lepiankach, bez prądu i bieżącej wody, przy temperaturze sięgającej, w porze suchej, nawet 55 stopni Celsjusza. Jeśli nie ma we wiosce (jeszcze) studni głębinowej to ludzie piją „byle co”, czyli wodę ze stawów czy ręcznie kopanych dołów. A z tej wody często korzystają również dzikie czy hodowlane zwierzęta. Dzieci przez to bardzo często chorują, a nawet umierają. Wybudowanie we wiosce ujęcia wody to wielkie święto! Kobiety śpiewają przy tej okazji „Teraz będziemy .już pili wodę bez żab, taką jaką piją biali”…

Wyrażamy w imieniu misjonarzy i ich podopiecznych olbrzymie podziękowanie społeczności parafialnej oraz duszpasterzom z Niedrzwicy Dużej. Wielkie Bóg zapłać!