14 Maja Misje
Budowa przychodni zdrowia w Baikoro w Czadzie

Będzie to największa kampania dobroczynna w historii naszego sekretariatu misji. Koszt budowy przychodni to ok. 450.000 zł.


Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów włącza się w to dzieło ze względu na prośbę Sióstr Franciszkanek od Cierpiących związaną z dużym budżetem budowy i wyposażenia lecznicy. Ciężko jest mi prosić o pieniądze dla misji mając świadomość, że osoba, która czyta ten tekst być może właśnie straciła pracę z powodu panującej epidemii... Ośmielę się jednak poprosić o wsparcie dla tych, którzy żyją w takiej biedzie, jakiej pewnie nikt z nas nie doświadczył.

Dzięki ks. Marianowi Wencie SCJ, podczas mojego pobytu w Czadzie, miałem możliwość gościć w kilku domach jego parafian. Dom to rodzaj lepianki pokrytej słomą. Blaszany (droższy) dach mają tylko magazynki na żywność, np. zboże, ryż, sorgo. Podłóg, mebli, toalety czy elektryczności oczywiście tam nie ma. Ludzie śpią na gałęziach przykrytych cienką matą z traw. W taki sposób żyje większość ludzi w Czadzie i choć na początku mnie to szokowało, szybko stwierdziłem, że jest to dla nich swego rodzaju normalność.

Jednak tym, z czym nie mogę pogodzić się do dzisiaj, są umierające niemowlęta. Podczas mojego dwutygodniowego pobytu tylko w naszej parafii umarło 6 niemowląt! Odwiedziliśmy rodzinę, która tuż po porodzie straciła jedno z bliźniąt – dziewczynkę. Drugie dziecko, chłopiec, w niedzielę w kościele zostało przedstawione wspólnocie parafialnej. Kiedy wracałem do Polski, ks. Marian napisał SMS-a, że ono również nie żyje… Te dzieci umierają, bo w większości rodzą się w domach-lepiankach, w fatalnych warunkach higienicznych. Jeśli kobiecie uda się nawet urodzić w przychodni zdrowia, to w razie pojawienia się jakichkolwiek komplikacji nie ma szans na fachową pomoc. Chyba najbardziej skomplikowanym urządzeniem, jakie widziałem w przychodni zdrowia był mikroskop…

Wiem, że wspólnie możemy zmienić choć kawałeczek świata na lepszy. Możemy ocalić wiele ludzkich istnień! Sąsiadkami Księży Sercanów z Colon są Siostry Franciszkanki od Cierpiących. Siostry, z zawodu pielęgniarki, od 2019 roku prowadzą w Baikoro przychodnię, ale stan techniczny tego budynku jest tragiczny. Jedynym rozwiązaniem jest budowa nowej lecznicy. Koszt całej inwestycji, ratującej życie wielu ludzi, szacowany jest na ok. 450.000 zł.

W czerwcu, miesiącu szczególnie poświęconemu Sercu Jezusa będziemy przedstawiać Bogu intencje przesyłane nam przez członków Sercańskiej Rodziny Misyjnej. Codziennie w tych intencjach będzie sprawowana Msza św. oraz będziemy je odczytywać podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Zachęcam do przesyłania intencji, które chcecie Państwo powierzyć naszym modlitwom skierowanym do Pana Jezusa w tajemnicy Jego serca.

ks. Piotr Chmielecki SCJ
Zastępca Sekretarza Misji Zagranicznych
Księży Sercanów w Polsce

PS. Inicjatywę budowy nowej przychodni zdrowia w Baikoro w Czadzie podjęła Fundacja Dzieci Afryki. Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów włącza się w to dzieło ze względu na prośbę Sióstr Franciszkanek od Cierpiących związaną z dużym budżetem budowy i wyposażenia lecznicy.