18 Sierpnia Spotkania
Niezapomniane wakacje

Choć „Wakacje z misjami i językami” mają już swoją 6-letnią tradycję, to tegoroczne kolonie „przejdą do historii”. Przynajmniej z dwóch powodów: po raz pierwszy organizujemy aż 3 turnusy wypoczynku dla dzieci, a pierwszy z nich miał miejsce w nowym dla nas miejscu – ośrodku rekolekcyjnym „Zacheusz” w Nowym Kawkowie k. Olsztyna.


W tym roku „Wakacje z misjami i językami” rozpoczęły się wcześniej niż zazwyczaj. Do Nowego Kawkowa ekipa wychowawcza oraz dzieci zjechali się 29 lipca. Ksiądz, diakon, nauczycielka angielskiego oraz jeszcze dwójka wychowawców zadbali o to, aby dwadzieścia czworo dzieci spędziło jak najlepiej tydzień wakacji: bawiąc się, modląc, ucząc języka angielskiego oraz poznając świat misji.

Każdego dnia naszej kolonii godziny przedpołudniowe wypełnione są „poważnymi” aktywnościami. Przed obiadem koloniści uczestniczą w katechezie misyjnej, lekcji języka angielskiego ze szczególnym naciskiem na naukę modlitw oraz Mszy świętej. Po południu i wieczorem jest czas na zabawy, gry w pikę nożna i siatkową, oglądanie filmu czy ognisko.

Wyjątkiem od tej reguły jest dzień wycieczki poza ośrodek rekolekcyjny. Z Nowego Kawkowa wybraliśmy się w podróż do Olsztyna, gdzie pierwszym punktem programu były odwiedziny w fabryce recyklingu puszek firmy „Canpack”. Wizyta ta była ściśle związana z przekazywaniem dzieciom wiedzy jak można pomagać misjom poprzez uczestnictwo w projekcie Zbieramto. Następnie odwiedziliśmy olsztyńskie stare miasto, a kolejne godziny spędziliśmy na miejskim kąpielisku nad jeziorem Ukiel.

Jeszcze przed przyjazdem na kolonie dzieci i ich rodzice zostali poproszeni o włączenie się w pomoc misjom i przywiezienie do Nowego Kawkowa: „dobrych monet”, złomu srebra oraz telefonów komórkowych. Podczas jednego popołudnia cała ekipa kolonijna uczestniczyła w zajęciach wolontariackich na rzecz misji: rozbierała telefony komórkowe pozbawiając je baterii oraz klapki, co było domeną raczej męską. Wśród kobiet większą popularnością cieszyło się zajęcie polegające na przyczepieniu do srebrnego krzyżyka metki oraz zapakowaniu go.

98% uczestników „Wakacji z misjami i językami” w Nowym Kawowie zapowiedziało swój przyjazd za rok :) . Więc, do zobaczenia!

PS. Zapraszamy jeszcze na 3. turnus „Wakacji z misjami i językami” do Koszyc Małych k. Tarnowa w terminie 26 sierpnia – 1 września. Szczegóły: http://www.misjesercanow.pl/ak...