28 Lutego Misje
Raport 2017

Dwa tygodnie temu "spod ręki” grafika wyszedł coroczny „Raport” Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów. Za kilka dni spodziewamy się już wydruków z zaprzyjaźnionej drukarni Prografix z Dębicy. Nasz „Raport” służy przede wszystkim do przedstawienia Darczyńcom owoców ich hojności. Mamy też wielką nadzieję, że przyczyni się w 2018 r. do pozyskiwania kolejnych osób, które zechcą wesprzeć misyjną działalność księży sercanów.


Praca nad „Raportem” faktycznie trwa ok. 2 miesiące. Ale można spokojnie powiedzieć, że aż 12 miesięcy…, bo bez codziennego wysiłku całego zespołu Sekretariatu Misji, kontaktu z Dobroczyńcami, współpracy z wolontariuszami i organizowania licznych akcji w szkołach i parafiach po prostu nie byłoby co prezentować i pokazywać. W ciągu dwóch miesięcy poprzedzających wydruk trwa najpierw praca nad pozbieraniem wszystkich danych: zsumowaniem pomocy przekazanej na konkretne projekty misyjne, przeanalizowaniem w bazie danych liczby i sum wpłat na konto, zliczeniem kilogramów i wartości ofiarowanych nam: srebrnej i złotej biżuterii, elektrośmieci, „dobrych monet”, makulatury i wszystkich innych „śmieci” przekazanych na pomoc misjom. Kolejnym krokiem jest napisanie tekstów i dobór zdjęć. Trudność polega na tym, że tekst opisujący dzieło misyjne musi się ograniczyć do 600 znaków, a zdjęcie powinno jak najlepiej korespondować z wydrukowaną obok treścią. Czasem zdarza się też i tak, że nawet najpiękniejsze zdjęcie nie może zostać użyte z powodu rozmiaru kadru stosowanego w „Raporcie”.

Jak już wszystko z naszej strony jest gotowe, to przychodzi czas na włączenie do pracy drukarni Prografix, która już od kilku lat jest sponsorem wydania „Raportu” oraz Poczty Polskiej. Każdy Darczyńca Sekretariatu otrzyma „Raport 2017”, przesyłką listowną, w podziękowaniu za gesty dobroci i solidarności z misjami. „Raport 2017” będzie nam służył praktycznie przez cały rok 2018 wszędzie tam, gdzie uda nam się dotrzeć i mówić o misjach. W szkołach które realizują projekt „Zbieramto w szkole” czy parafiach, gdzie prosimy o złom srebra i złota czy jest realizowany projekt okresowego zbierania surowców wtórnych.

Cały „Raport 2017” w PDF – link