18 Sierpnia Misje
Zerwany dach szkoły w Czadzie - potrzebna pomoc

Gwałtowna wichura zniszczyła budynki szkolne w Bologo w Czadzie. Potrzebne są środki na odbudowę szkoły im. Jana Pawła II, która do tej pory zapewniała edukację 374 uczniom.


Polskie dzieci już za kilkanaście dni wrócą do szkół. W Czadzie dzieci również rozpoczynają niedługo rok szkolny, ale ich powrót do szkoły jest zależny od zakończenia pory deszczowej, która w tym roku przyszła z opóźnieniem. Zazwyczaj nauka w szkole rusza w październiku, kiedy drogi gruntowe stają się przejezdne. Dzieci z miejscowości Bologo w Czadzie nie mają jednak na razie do czego wracać... Ich szkoła została zniszczona przez wichurę. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne występują w Czadzie zazwyczaj na przełomie pory suchej i deszczowej.

Otrzymaliśmy od miejscowego biskupa prośbę o wsparcie, aby umożliwić dzieciom powrót do szkoły:

"Szkoła katolicka św. Jana Pawła II związana z parafią św. Jana Chrzciciela z Bologo jest jedną z 19 szkół w diecezji Lai, która powstała, aby zapewnić dzieciom edukację na dobrym poziomie. W październiku 2009 roku było do niej zapisanych tylko 27 uczniów – wtedy lekcje były prowadzone w szałasie zbudowanym z trawy. W czasie, kiedy na terenie parafii pracował ks. Jakub Szałek, polski misjonarz, szukano środków, aby zbudować szkołę z trwałych materiałów. Pierwszy budynek z trzema salami lekcyjnymi powstał w 2012 roku. Drugi z kolejnymi trzema w 2016 roku, a ostatnia część, biurowo-magazynowa w 2018 roku. Obecnie szkoła liczy 374 uczniów, chłopców i dziewcząt.

26 czerwca 2021 roku burza zniszczyła naszą szkołę, zerwała dach z obydwu budynków i uszkodziła część ścian.

Niedługo rozpocznie się rok szkolny. Istnieje duże ryzyko trudności ze wznowieniem zajęć w obecnych warunkach. Dlatego przychodzimy do Was z prośbą o pomoc w odbudowie budynków szkolnych. Z góry dziękujemy za wszystko, co możecie zrobić, aby dzieci mogły wrócić do nauki. Modlimy się za Was i liczymy na Waszą modlitwę".

ks. Nicolas Nadji Bab,
biskup diecezji Lai

Na odbudowę dwóch dachów i naprawę uszkodzonych ścian potrzeba 55650 zł (12100 euro). Pomóżmy dzieciom wrócić do szkoły! Dajmy nadzieję czadyjskim dzieciom na naukę czytania i pisania. Większość z ich rodziców tego nie potrafi... Analfabetyzm w Czadzie dotyczy 80% społeczeństwa! Jedynie edukacja jest dla nich szansą na godne życie w dorosłości.