04 Lipca Misje
Pomoc dla RŚA w walce z COVID-19

Pandemia koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19 dotknęła cały świat. Najbardziej daje się we znaki obywatelom najbiedniejszych państw świata.


Wielu z nas obawia się zarażenia wirusem SARS-CoV-2 i mogących nastąpić potem konsekwencji zdrowotnych. Pomimo tego, że żyjemy w atmosferze niepewności co przyniesie jutro i czy nie znajdziemy się na liście chorych to poczucie bezpieczeństwa daje nam nasza opieka zdrowotna. Wiemy, że szpitale są dobrze przygotowane do leczenia chorych na COVID-19, a nawet w szczycie epidemii nie były zajęte wszystkie respiratory, którymi dysponuje polska służba zdrowia.

Zupełnie inaczej jest w Afryce np. w Republice Środkowej Afryki. Tam większość ośrodków zdrowia na prowincji nie ma nawet dostępu do bieżącej wody... Pomimo wykonywania ograniczonej liczby testów na obecność koronawirusa i to tylko w stolicy - Bangui codziennie notuje się tam ok. 200 nowych chorych. Można więc sobie tylko wyobrażać jaka jest prawdziwa skala problemu.

Z prośbą o pomoc dla 20 ośrodków zdrowia w prefekturze Sangha-Mbaéré oraz ośrodków przygranicznych z Kamerunem i Republiką Konga zwróciła się do nas świecka misjonarka Izabela Cywa, pochodząca z diecezji tarnowskiej. We współpracy z Fundacją Redemptoris Missio (logistyka) oraz World Food Program (darmowy samolot z Belgii do Kamerunu) oraz dzięki wielkiej determinacji Pani Izabeli .maseczki, rękawiczki, przyłbice, alkohol, płyny dezynfekujące, mydlą antybakteryjne, bandaże, opatrunki, środki odkażające wodę, fartuchy, czepki dotarły do Afryki 20 czerwca. Jej udało się dotrzeć do RŚA z Polski kilka dni później. Te materiały medyczne i paramedyczne, prawie trzy tony, są darowizną od Darczyńców Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów z Polski. Pomoc jest warta ok. 35.000 zł.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej darowizny, ponieważ pomoże nam ona pracować w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusa w regionie Sangha-Mbaéré, gdzie sytuacja w Covid-19 nie jest dobra. Organizacja I3D pracuje w 20 jednostkach zdrowia, w których będą dystrybuowane te materiały, a także w 3 obszarach przygranicznych" - potwierdza Izabela Cywa, przedstawiciel polskich organizacji.

„Ta darowizna jest ważna również dla Polaków. Ponieważ wiele polskich rodzin przyczyniło się do tej darowizny. Dziesięć palet, które widzimy, to dar od serca. Wielu Polaków w imieniu Kościoła Katolickiego podzieliło się tym darem z Republiką Środkowoafrykańska i dlatego mamy nadzieję, że mieszkańcy Sangha-Mbaéré będą dobrze chronieni przez wirusem dzięki tej pomocy" - dodała Izabela Cywa.