31 Sierpnia Spotkania
Wakacje z misjami i językami 23' - relacja

W drugiej połowie sierpnia - już tradycyjnie, po raz 10. - zorganizowaliśmy letnią kolonię dla dzieci i wnuków naszych misyjnych Darczyńców.


W dniach od 20 do 26 sierpnia 2023 roku w Domu Rekolekcyjnym Księży Sercanów w Koszycach Małych odbyły się coroczne „Wakacje z misjami i językami”. W tym roku zgromadziły one trzydzieści trzy osoby – uczniów i uczennice szkół podstawowych. Uczestnicy w czasie trwania rekolekcji mieli możliwość pogłębić swoją znajomość działalności misyjnej Kościoła katolickiego poprzez udział w katechezach oraz poznać podstawy języka hiszpańskiego. Młodsza młodzież także miała okazję poznać bliżej życie i kulturę mieszkańców krajów misyjnych dzięki spotkaniom z misjonarkami pracującymi w Peru, w Brazylii oraz Republice Środkowoafrykańskiej. Uczestnikom nie brakowało też czasu na wspólną modlitwę, poranną oraz wieczorną, codzienną Mszę Świętą i adorację Najświętszego Sakramentu, okazji przystąpienia do spowiedzi. Natomiast popołudnia były czasem wspólnej rozrywki, która przybierała różne formy. Zorganizowano dla nich bowiem igrzyska sportowe, ognisko, rozgrywki piłkarskie, zajęcia dekorowania toreb, karaoke oraz wieczory filmowe. Dzieci były też dwukrotnie w Letnim Parku Wodnym w Tarnowie.

Ten czas był dla wszystkich dzieci niezwykle obfity w nawiązywanie nowych znajomości, poznawanie świata i doskonalenie poprzednio odkrytych umiejętności. Myślę, że każdy z podopiecznych oraz opiekunów powrócił z tych rekolekcji umocniony w wierze, dzięki świadectwu modlitwy pozostałych uczestników, wrażliwszy na potrzeby drugich, nie tylko żyjących blisko, lecz i tych, którzy żyją daleko, w krajach misyjnych.

dk. Mateusz Zawiłowicz SCJ