09 Kwietnia Misje
Wielkanoc na krańcach świata

Pozostając w radości wielkanocnego poranka dzielimy się wiadomościami od naszych misjonarzy, w których piszą o tym, jak ich parafianie przeżywali tegoroczne Święta Wielkanocne.


Czad

Najpierw zdjęcia z Afryki, z Baikoro w Czadzie, gdzie Darczyńcy Sekretariatu Misji Zagranicznych sfinansowali przychodnię zdrowia. Zdjęcia przesłała Siostra Ewa Milanowska, honoratka. Dziękujemy! Wielkanoc w Czadzie to również czas chrztu katechumenów, którzy do tej chwili przygotowują się aż 3 lata. Nie inaczej było w tym roku, na zdjęciach można zobaczyć ubrane na biało osoby, które w Wielka Sobotę przyjęły chrzest.


Filipiny

Proboszcz ks. Janusz Burzawa SCJ podzielił się z nami zdjęciami z parafii w Dansolihon (Filipiny). Podczas porannej (a praktycznie nocnej) liturgii Zmartwychwstania ma miejsce symboliczne spotkanie Zmartwychwstałego Jezusa z Matką. Inscenizacja w wykonaniu dzieci była wielkim przeżyciem! Na znak żałoby figura Matki Bożej odziana jest w czarną pelerynę, którą zdejmuje się, by ogłosić radość ze spotkania Matki z Synem.

Ukraina

Bardzo ciekawe wieści otrzymaliśmy od ks. Jana Podobińskiego SCJ z Ukrainy z Perszotraweńska. Razem z wikariuszem ks. Andriejem Oleinicem SCJ przewodniczyli liturgii wielkoczwartkowej, podczas której 6 młodych ludzi (stoją na zdjęciu ze świecami) przyjęło chrzest!

Katechumeni do sakramentu chrztu świętego przygotowywali się przez 2 lata. Większość z nich pochodzi z rodzin, gdzie najczęściej mama jest wyznania prawosławnego, a ojciec katolickiego. Jedna osoba pochodzi z rodziny świadków Jehowy.

W ramach przygotowania do chrztu odbyły się dwa spotkania z rodzicami (a tak naprawdę z matkami), które pytały „Jak to zrobiliście, że oni tak do was przylgnęli?”. Jak opowiadał proboszcz, ks. Jan, to pytanie było wyrazem ich podziwu dla pracy duszpasterskiej z młodymi w parafii katolickiej, a nie zarzutem prozelityzmu (wszak teoretycznie ze względu na matki byli oni postrzegani jako prawosławni).


Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja! Prawdziwie Zmartwychwstał, Alleluja!