24 Stycznia Misje
O agregacie, który dał kontakt ze światem

Ks. Jakub Szałek, misjonarz posługujący w Czadzie od 2005 roku, naszym Darczyńcom znany jest dobrze z wielu projektów, które wspólnie realizowaliśmy i nadal realizujemy. Ostatni z nich – zakup agregatu prądotwórczego dla diecezji Lai - zamknęliśmy z sukcesem pod koniec ubiegłego roku. O znaczeniu tej inwestycji dla diecezji Lai ks. Jakub pisze w ostatnim liście do naszych Darczyńców.


Czad, 23 stycznia 2024 r.

Drodzy Darczyńcy!

Bardzo gorąco pozdrawiam Was z dalekiego Czadu, z samego środka Afryki. Chciałbym w kilku słowach podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do zakupu agregatu prądotwórczego dla naszej diecezji Lai w Czadzie.

Człowiekowi mieszkającemu w Polsce, trudno jest sobie zapewne wyobrazić, że można żyć na co dzień bez prądu. Chciałbym Was zapewnić, że są jeszcze takie miejsca na świecie, gdzie ludzie nie mają dostępu do elektryczności. Czad zalicza się właśnie do takich miejsc na naszym globie ziemskim, gdzie nie ma jeszcze powszechnego dostępu do prądu. W całym kraju nie ma ani jednej elektrowni z prawdziwego zdarzenia. Nawet w stolicy kraju, większość mieszkańców żyje bez elektryczności. Duże miasta mają swoje agregaty produkujące prąd, który jest dla wybranych (dla bogatych).

Od osiemnastu lat posługuję w diecezji Lai. Na terenie całego naszego województwa, które nazywa się Tandjile (teren diecezji Lai) - nie ma elektryczności. Dzięki zakupionemu agregatowi można w miarę normalnie funkcjonować i pracować. Z dobrodziejstwa tej maszyny, produkującej prąd korzystają setki, a nawet tysiące ludzi.

Agregat umieszczony jest przy Kurii Diecezjalnej w Lai, gdzie mieszka biskup. Z tego prądu korzysta cała Kuria, wraz ze wszystkimi strukturami diecezjalnymi:

  • ksiądz biskup ze wszystkimi pracownikami Kurii,
  • radio diecezjalne EFFATA (tysiące słuchaczy z całej diecezji),
  • parafia katedralna,
  • wspólnota sióstr zakonnych,
  • CARITAS (biura),
  • dzięki temu, że jest prąd - działa Internet. Mamy kontakt z całym światem!

Agregat prądotwórczy - zwykła maszyna, która sprawia, że życie bardzo wielu ludzi w warunkach misyjnych staje się łatwiejsze.

W imieniu wszystkich ludzi (pośrednio są ich tysiące - słuchacze radia), którzy korzystają z prądu płynącego z zakupionego agregatu, pragnę serdecznie podziękować wszystkim Darczyńcom z Polski. Dzięki Waszej ofiarności, nasze życie w samym środku Afryki, staje się łatwiejsze, w miarę normalne, przybliżone odrobinę do tego Waszego w Polsce.

Naszą jedyną formą wdzięczności jest modlitwa w Waszej intencji! Niech Pan Bóg Wam wszystkim błogosławi!!!

Z kapłańskim błogosławieństwem płynącym ze świata misyjnego +

ks. Jakub Szałek

Więcej o projekcie "Agregat prądotwórczy dla diecezji Lai" tutaj.