28 Marca Formacja
Rekolekcje Sekretariatu Misji

W dniach 2-4 marca pracownicy i wolontariusze Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów uczestniczyli w rekolekcjach w klasztorze księży sercanów w Pliszczynie. Kolejny raz skorzystaliśmy z metody wspólnoty „Szkoły Maryi”.


Formacja w „Szkole Maryi” obejmuje 3 weekendowe sesje oraz 10-cio dniowe rekolekcje w lato. Niewątpliwym autem procesu formacyjnego w ramach tej wspólnoty jest możliwość dołączenia do grupy w dowolnym czasie, dzięki formacji w małych grupach, na różnych poziomach. Co więcej „Szkoła Maryi” jest „sieciówką”, czyli w każdej z 15 wspólnot w Polsce, na poszczególnych sesjach, głoszone są te same katechezy.

30 osobowa grupa posługujących i uczestników rekolekcji w Pliszczynie podzielona była na 3 grupy: 0a, 0b oraz 1. Na każdym poziomie wygłoszonych zostało 7 konferencji. Grupie z poziomu 0a głoszony był kerygmat. Kolejna grupa stopnia 0b poznawała postać Abrahama. Najbardziej zaawansowani formacyjnie, na stopniu 1, zgłębiali na podstawie Biblii temat stosunku chrześcijanina do pieniędzy.

„Szkoła Maryi” daje jej uczestnikom solidną formację. Weekendowe spotkanie jest również przesiąknięte modlitwą: Eucharystią, modlitwą uwielbienia, adoracją. Każdy ma też możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty oraz uczestnictwa w modlitwie wstawienniczej.

Dla nas sesja „Szkoły Maryi” w Pliszczynie to również okazja do wolontariatu na rzecz misji. Podczas czasu wolnego, w sobotnie popołudnie, panowie zajmowali się wyjmowaniem baterii z telefonów komórkowych. Panie natomiast mocowały metki charakteryzujące produkowane dla nas srebrne krzyżyki sercańskie.

Czas „Szkoły Maryi” to również, a może i przede wszystkim, spotkanie przyjaciół, których łączy Chrystus oraz czynne uczestnictwo w dziele misyjnym Kościoła.