07 Marca Misje
10.000 zł od kolędników misyjnych dla przedszkola w Tanzanii

Mali Darczyńcy i tym razem nie zawiedli! Owocem akcji w dwóch bytowskich parafiach oraz sercańskich parafiach: NSPJ w Krakowie-Płaszowie i MB Nieustającej Pomocy w Węglówce jest "okrągła" suma na remont afrykańskiego przedszkola.


Prezentujemy list od siostry Asceliny Kowiel ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny, przełożonej regionalnej dla Zambii i Tanzanii, której przekazaliśmy pieniądze od kolędników.

„W Tanzanii posługujemy od 10 lat. Do tej pory siostry pracują w szkole prowadzonej przez tanzańską Kustodię Ojców Franciszkanów. W listopadzie 2017 roku kupiłyśmy działkę z domkami położoną obok naszego domu w Segerea. Domki te chcemy zaadoptować na potrzeby przedszkola. Więc wymagają kapitalnego remontu i dostosowania do wymogów państwowych.

Dar es Salaam jest miastem portowym, tylko w dzielnicy Segerea żyje ok. 76 tysięcy ludzi. Większość rodziny jest wielodzietnych. Jest dużo dzieci, a szkół i przedszkoli mało. Nie wszystkie dzieci mają możliwość uczęszczania do przedszkola i większość dnia spędzają bawiąc się na ulicy czy przy domu, a rodzice zajęci są zdobywaniem środków do życia. Ciągle duża liczba ludzie w Tanzanii posługuje się językiem lokalnym – kiswahili. Jeszcze trudno porozumieć się z ludnością miejscową w języku angielskim, który jest językiem urzędowym, stad ważne, aby dzieci od małego wzrastały nie tylko ucząc się języka lokalnego, ale także języka urzędowego.

Jako Zgromadzenie w charyzmacie mamy modlitwę i prace na rzecz jedności poprzez nauczanie dzieci i młodzieży, a także umacnianie katolików w wierze. Szacuje się, że w Tanzanii jedna trzecia ludności to muzułmanie, co najmniej jedna trzecia to chrześcijanie i najwyżej jedna trzecia to wyznawcy religii tradycyjnej. O dzielnicy Segera mówi się, że połowa to chrześcijanie, a drugo polowa to muzułmanie. Parafia, do której należymy jest duża i liczy ponad 600 rodzin katolickich. Założenie więc takiego przedszkola jak najbardziej będzie pomagało nam w umacnianiu katolików w wierze i promowaniu wartości chrześcijańskich. Dzieci do naszego przedszkola będą przyjmowane bez względu na wyznanie, z rodzin wielodzietnych, biednych, potrzebujących”.

Dziękujemy z głębi serca wszystkim kolędnikom misyjnym i ich opiekunom! Niech uśmiechy :) afrykańskich dzieci będą dla was najlepszą nagrodą i podziękowaniem.