30 Grudnia
Budowa kościoła w Irpieniu k. Kijowa

Choć trwająca wojna niesie ze sobą ciągłe zagrożenia, to w trosce o głoszenie Ewangelii zdecydowaliśmy o kontynuowaniu budowy kościoła w Irpieniu k. Kijowa.


List ks. Tadeusza Wołosa SCJ, proboszcza katolickiej parafii w Irpieniu

Ostatnie miesiące obfitowały w mnogość prac budowalnych przy naszej świątyni: przygotowaliśmy konstrukcję dachową do ocieplenia, dokończyliśmy budowę wieży i sygnaturki oraz najważniejsze – pokryliśmy to wszystko blachodachówką. Początek września, październik i do pierwszych śniegów listopadowych był czasem intensywnej pracy przygotowawczej do pokrycia dachu kościoła blachodachówką. Po zakupieniu folii pod watę mineralną, waty mineralnej na dach w całości, folii na ocieplenie oraz najważniejszej blachodachówki, przystąpiliśmy do pracy. Mocowanie folii pod watę mineralną nie zajęło nam dużo czasu, rulony folii rozwijane, dokładnie cięte, szybko pokrywały przestrzeń dachową. Układanie waty mineralnej zajęło nam trochę więcej czasu, bo praca z watą nie jest łatwa, a zwłaszcza, gdy słońce nie dawało wytchnienia. Pan Bóg pobłogosławił piękną pogodą, także wata została przykryta kolejną folią i zabezpieczona listwami pod blachodachówkę. Tak przygotowaną przestrzeń pokryliśmy blachodachówką. Płaszczyzny bez muru, bez wieży, bez sygnatury kryły się szybko, a tam, gdzie trzeba było robić cięcia, odpowiednio kształtować blachy, praca szła powoli. W tym czasie kończyliśmy też obmurowywać cegłą oblicówką wieżę i sygnaturkę. Na początku listopada obie konstrukcje szczytowe były gotowe, także można było w pełni wykonać blacharskie prace dachowe. Zakończyliśmy prace budowlane zrobieniem daszków na wieży i na sygnaturce 25 listopada 2023 roku.

Pragnę bardzo gorąco podziękować naszym Dobrodziejom, bo tylko dzięki Waszej pomocy mogliśmy doprowadzić budowę świątyni w Irpieniu na Ukrainie do końca tzn. pokrycia całości dachem z blachodachówki. Piszę "do końca", chociaż zostało jeszcze tyle pracy, bo rzeczywiście przykrycie dachem jest jakimś uwieńczeniem stanu surowego budynku. Bez pomocy Darczyńców sercańskiego sekretariatu misji z Polski, o własnych siłach nie doprowadzilibyśmy budowy do takiego stanu. Wielkie, gorące Bóg zapłać! Modlimy się za Was, nasi Drodzy Dobroczyńcy, szczególnie w każdy pierwszy piątek miesiąca odprawiając Mszę świętą w Waszych intencjach. Modlą się też nasi parafianie wdzięczni za Waszą pomoc, szczególnie w środy podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia życzę Wam darów Nowonarodzonej Dzieciny przede wszystkim Pokoju, Radości i umocnienia Nadziei. Nowy 2024 rok niech będzie bogatszy w dobro i pokój.

ks. Tadeusz Wołos SCJ (Irpień, 19 grudnia 2023 roku)