18 Kwietnia Spotkania
5 lat Zbieramto!

Można postawić sobie pytanie, czy 5 lat działalności stowarzyszenia, fundacji lub firmy, to dużo czy mało? Czy to już czas na świętowanie? My doszliśmy do wniosku, że chcemy się spotkać i świętować 5 urodziny Zbieramto!


Nie boję się powiedzieć, że Zbieramto jest jedynym w swoim rodzaju projektem dobroczynnym w Polsce. Zbieramto jest wyjątkowe ze względu na różnorodność „surowców”, które zbieramy i które zamieniamy w pomoc. Zbieramto jest niezwykłe również dlatego, że pozwala „pomagać bez pieniędzy”, angażując w ten rodzaj niesienia pomocy misjonarzom i ich podopiecznym tak wiele osób.

Zbieramto po 5 latach to setki kilogramów srebra i złota, tony elektrośmieci oraz makulatury ofiarowane na cele misyjne. Zbieramto to już milion złotych zainwestowanych w dobro dzięki „śmieciom”. Z tych pieniędzy powstało 20 domów oraz przedszkole dla ofiar tajfunu na Filipinach i 28 studni w Czadzie. Jednak nie pieniądze są w Zbieramto najważniejsze, ale wspaniali ludzie, którzy to dzieło tworzą: darczyńcy, wolontariusze, pracownicy Sekretariatu Misji Zagranicznych.

Spotkaliśmy się, aby dziękować Panu Bogu za Jego błogosławieństwo dla dzieła, darczyńców i beneficjentów. Mszy świętej „urodzinowej” przewodniczył i kazanie wygłosił ksiądz prowincjał Wiesław Święch SCJ. Podczas nabożeństwa eucharystycznego poprowadzonego przez księdza proboszcza Andrzeja Gruszkę SCJ oddaliśmy dzieło pomocy misjom sercańskim Bożemu Sercu. Potem przyszedł czas na „Galę urodzinową”: kolację, wspomnienia, zabawę. Mieliśmy zaszczyt gościć nauczycieli ze szkół działających w projekcie „Zbieramto w szkole” oraz wolontariuszy pomagający podczas „Zbieramto w parafii”. Przybyli również pracownicy, byli i obecni, Sekretariatu Misji Zagranicznych oraz sekretarz misji zagranicznych ks. Zbigniew Chwaja SCJ wraz z misjonarzem z RPA, ks. Krzysztofem Grzelakiem SCJ. Część „wspomnieniową” poprowadził p. Piotr Zworski – dziennikarz Radia Profeto.

Dziękuję bardzo za okazaną pomoc p. Małgorzacie Stachyra, właścicielce „Hotelu pod Kasztanami”. Dziękuję za poświęcony czas na przygotowanie imprezy oraz za to, że przyjęła zaproszenie ;) do bycia sponsorem generalnym naszego urodzinowego świętowania.

ks. Piotr Chmielecki SCJ
Pomysłodawca Zbieramto