06 Kwietnia Misje
Podsumowanie kampanii "Daj mi pić"

W Wielkim Poście prowadziliśmy kampanię „Daj mi pić. Studnie dla Afryki”, w której chcieliśmy m.in. pokazać, jak wielkim skarbem jest woda. Czas na jej podsumowanie.


Kampania „Daj mi pić. Studnie dla Afryki” została przygotowana przez Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów na okres Wielkiego Postu, od Środy Popielcowej (17 lutego 2021) do Wielkiej Soboty (3 kwietnia 2021).

W tym czasie na naszych profilach w mediach społecznościowych oraz w mediach zewnętrznych publikowaliśmy materiały video, grafiki oraz artykuły, w których chcieliśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych problemów w krajach afrykańskich. Tematem przewodnim były zagadnienia podejmowane przez edukację globalną, a więc nierówności społeczne, brak dostępu do wody, stereotypy rasowe oraz ekonomiczna przepaść pomiędzy krajami ubogimi a krajami zachodnimi.

Mówiliśmy i pisaliśmy o tym, jak wielkim szczęściem może być dostęp do czystej wody i o tym, że nie we wszystkich rejonach świata woda po prostu leci z kranu. Próbowaliśmy pokazać, jak wielkim zagrożeniem dla środowiska są nieprawidłowo utylizowane elektrośmierci, a w szczególności telefony komórkowe. Zachęcaliśmy do jałmużny wielkopostnej poprzez przekazywanie środków na projekt „Budowa studni w Tanzanii”, udział w projekcie Zbieramto (np. przesyłanie do naszego biura telefonów komórkowych) oraz zamówienia wody mineralnej na stronie www.wodazmisja.pl.

Szczególne podziękowania należą się sercanom, redaktorom i dziennikarzom, którzy wsparli naszą kampanię w mediach. Dzięki temu więcej osób mogło dowiedzieć się o naszej działalności oraz wesprzeć budowę studni. Materiały dotyczące kampanii możecie znaleźć na stronach:

MY W MEDIACH

1. Gość Niedzielny, wiara.pl artykuł z 19 lutego o edukacji globalnej

Żyj lokalnie, myśl globalnie (gosc.pl)

Żyj lokalnie, myśl globalnie (wiara.pl)

2. Radio FARA poranna audycja z 19 lutego

Daj mi pić. Studnie dla Afryki | Archidiecezja Przemyska

3. Posłaniec Warmiński, artykuł Krzysztofa Kozłowskiego

Studnie dla Afryki (gosc.pl)

4. Aleteia, dział "Pod lupą", artykuł o stereotypach

Stereotypy na temat Afryki - szkodliwe (aleteia.org)

5. Telewizja Polska, program Agape emitowany 12 marca o 7:30 w TVP1 oraz 14 marca o 8:30 w TVP3

Agape: 14.03.2021 (tvp.pl)

6. Sercanie.pl

Daj mi pić (sercanie.pl)

Media o nas - sercańskie misje (scj.pl)

Co dla Ciebie znaczy woda? (sercanie.pl)

7. Gość Niedzielny, artykuł o studniach Krzysztofa Błażycy

Studnie budowane z serca (gosc.pl)

Studnie budowane z serca (wiara.pl)

8. Radio eM Archidiecezji Katowickiej

Studnie w Czadzie wybudowane przy pomocy Sercańskiej Rodziny Misyjnej (radioem.pl)

STUDNIE

W okresie Wielkiego Postu mogliście także trafić na informacje o naszych działaniach, które pojawiły się w formie insertów do tygodników katolickich takich jak "Gość Niedzielny" i "Niedziela". 11000 osób należących do Sercańskiej Rodziny Misyjnej otrzymało także list z prośbą o wsparcie budowy studni w Tanzanii. Te wszystkie działania zaowocowały zebraniem około 350 tysięcy złotych. Dzięki temu mamy już środki na budowę 10 studni głębinowych w Tanzanii! Nie jest to jeszcze ostateczna kwota, ponieważ ofiary cały czas spływają. Zbiórkę można śledzić na bieżąco tu: Budowa studni w Tanzanii.