03 Stycznia Wolontariat
Sercański wolontariat misyjny Missio Cordis

​Marzy Ci się wyjazd do Albanii, Filipin lub Naddniestrza? Chcesz tam pojechać, dać komuś swój czas, swoje talenty, a może po prostu uśmiech albo chwilę uwagi? Jeśli przy okazji wyjazdu do różnych zakątów świata chcesz nieść dobro, to sercański wolontariat misyjny Missio Cordis zaprasza!


Podczas wyjazdów do placówek misyjnych głównym zajęciem wolontariuszy jest animacja czasu dla dzieci, ale jest też wiele innych obszarów, w których można się odnaleźć przy odrobinie chęci i pomysłu. Jednak, aby móc działać tam pełną parą, konieczne jest przygotowanie jeszcze przed wyjazdem.

Pierwszym warunkiem rozpoczęcia misji na placówce zagranicznej jest uczestnictwo w zjazdach wolontariatu „Missio Cordis”, które do czasu pandemii Covid-19 odbywały się cyklicznie w domu prowincjalnym księży sercanów w Warszawie przy ul. Łowickiej 46. Były to spotkania weekendowe - rozpoczynały się w piątek wieczorem i trwały do niedzieli po południu. Każde spotkanie dawało możliwość stworzenia wspólnoty w duchu sercańskiego charyzmatu, wspólnej modlitwy w intencji misji oraz poznania misjonarzy – zarówno księży i sióstr zakonnych, jak i osób świeckich. Pandemia, jak we większości obszarów życia, także i w formacji przyniosła zmiany. Spotkania weekendowe zostały zawieszone i od 2020 roku mają formę on-line. Przed samym wyjazdem odbywa się przynajmniej jedno spotkanie stacjonarne, żeby wolontariusze mogli zobaczyć się na żywo, poznać i nawiązać relację.

Ważnym punktem przed wyjazdem na misje jest zaangażowanie w lokalną działalność na rzecz misji, najlepiej związaną ze strukturą Sekretariatu Misji Zagranizcznych. Do wyboru jest wiele inicjatyw związanych z projektem „Zbieramto”. Można wziąć udział w akcji „Srebro na wagę złota” i zorganizować zbiórkę zniszczonej srebrnej i złotej biżuterii lub „Dobrych monet” – monet i banknotów z całego świata, aktualnych lub wycofanych z obiegu. Można pomóc przy „Zbieramto w parafii”, czyli okresowych zbiórkach: makulatury, elektrośmieci czy złomu.

Wszyscy kandydaci biorący udział w spotkaniach formacyjnych mają szansę wyjechać w miejsca, gdzie posługują polscy sercanie i tam pomagać w budowaniu dzieł socjalnych na wielu kontynentach. Na spotkanie może przyjechać każdy, kto czuje w sobie głos powołania i pragnienie wyjazdu. Przez formację wolontariuszy świeckich od czasu jej formalnego zaistnienia w 2016 roku, kiedy to Sekretarzem Misji Zagranicznych Księży Sercanów został ks. Zbigniew Chwaja SCJ, przewinęło się 40 osób. Dwie z nich wyjechały na Filipiny w ramach misji długoterminowych – był to wyjazd minimum trzy miesięczny (jedna z wolontariuszek przebywała tam 11 miesięcy). Pozostałe placówki to Naddniestrze i Albania, gdzie w sumie wyjechało 10 osób na kilka tygodni w czasie wakacji.

Filipiny, Naddniestrze i Albania to trzy kraje, gdzie do tej pory wyjechali wolontariusze ponieważ posługujący tam sercanie wyszli z zaproszeniem przyjęcia ich. Być może, jeśli będzie taka potrzeba, z zaproszeniem wyjdą także misjonarze z innych, bardziej odległych miejsc. Jednak, jak podkreśla ks. Zbigniew: „Gdybyśmy otrzymali zaproszenie do wysłania wolontariuszy do Afryki i Ameryki Południowej, gdzie potrzeby wydają się najbardziej pilne, wówczas oprócz formacji na pewno konieczny będzie wyjazd na krótki termin do jednego z krajów, w których posługują już nasi wolontariusze – żeby kandydaci mogli się sprawdzić”.

DM

* Tekst pochodzi ze strony sercanie.pl


Chcesz wyjechać na misje?

Skontaktuj się z ks. Zbigniewem Chwają SCJ.
Napisz wiadomość na adres: [email protected] lub zadzwoń pod numer: +48 668 363 731.