01 Sierpnia Misje
Dzieci z Opol na Filipinach już korzystają z nowej świetlicy

Wsparcie remontu świetlicy w Opol było naszą propozycją na wielkopostną jałmużnę, której nadaliśmy hasło „ZabierzMY dzieci z ulicy”.


Dzieciaki czekają pod drzwiami już rano, na chwilę przed otwarciem świetlicy są gotowe do zabawy. Mieszkańcy Wioski często zaglądają do świetlicy i, jak opowiada Karolina Mankiewicz, która od października przebywa na Filipinach, na ich twarzach maluje się radość i wdzięczność. Cieszą się, że ich pociechy przebywają w bezpiecznym miejscu i spędzają wolny czas na beztroskich zabawach. Maluchy natomiast za każdym razem gdy świetlica jest zamykana pytają, czy jutro też będą mogły przyjść.

Na Filipinach, w Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia, którą wybudowano dla ofiar tajfunu Sendong sporo dzieci po zajęciach w przedszkolu lub szkole nie wraca do domu, lecz wałęsa się po ulicy. W domu nikogo nie ma, bo rodzice jeszcze pracują, więc dzieciaki zbierają się w grupki i zostają na dworze. Wspólna zabawa na ulicy zamienia się jednak w okazję do drobnych kradzieży czy żebrania o pieniądze, które można wydać – najpierw na słodycze, a później na narkotyki. Tajfun Sendong, który w 2011 roku uderzył w wyspę Mindanao zniszczył domostwa i miejsca pracy, pozbawił życia setki osób. Jego skutki odczuwalne są do dziś – mieszkańcy poszkodowanych przez żywioł terenów zajmują prowizoryczne domy, niektórzy opuścili rodzinne miasteczka w poszukiwaniu pracy, wiele rodzin się rozpadło, duża liczba dzieci to półsieroty.


Karolina Mankiewicz wyjechała na misje na Filipiny w październiku. Spędzi tam około roku. Pracując jako anglistka w przedszkolu w Opol poznała miejscowe rodziny i ich problemy. Postanowiła pomóc. Przed Bożym Narodzeniem zorganizowała zbiórkę pieniędzy na paczki z żywnością dla najuboższych rodzin, a w Wielkim Poście ogłosiła zbiórkę na przedmioty niezbędne do wyremontowania pomieszczenia świetlicy. Drobne prace remontowe oraz zakupione zabawki i książki sprawiły, że w opustoszałym budynku zagościło życie, a na twarzach dzieci pojawiło się zadowolenie ze wspólnej zabawy.

Dziękujemy Karolinie za inicjatywę i chęć koordynowania akcji. Dziękujemy naszym Darczyńcom, którzy wsparli projekt „ZabierzMY dzieci z ulicy” i przekazali pieniądze na zakup wyposażenia świetlicy i opłacenie pracy malarza. Na zdjęciach – efekty pracy i ofiarności – odmalowana świetlica, którą pobłogosławił ks. Szymon Bendowski SCJ oraz najważniejsze – bawiące się w niej dzieci z Wioski w Opol.