30 Czerwca Szkoła z misją
Podsumowujmy rok szkolny 2022/2023

Kolejna studnia w Czadzie, konkursy i nowe pomysły na zbiórki - zapraszamy!


Zużyte baterie, stary telefon komórkowy, zerwany srebrny łańcuszek, nie będące już dawno w użyciu klocki LEGO. Przedmioty, które łatwo mogłyby trafić na śmietnik, a mogą zdziałać wiele dobrego, o czym przekonują się uczniowie biorący udział w projekcie ekologiczno-dobroczynnym „Zbieramto w szkole”.

W roku szkolnym 2022/2023 dołączyło do nas 200 nowych szkół i przedszkoli - niezmiernie cieszymy się z każdej nowej placówki, która zdecydowała się działać z nami na rzecz misji i środowiska! Tradycyjnie największą popularnością ciaszyła się zbiórka baterii, monet oraz telefonów komórkowych i smartfonów. Przeprowadziliśmy aż cztery konkursy specjalne na zbiórkę wybranych surowców - "Dobrych monet", zegarków, telefonów komórkowych oraz srebrnego "złomu". Po raz pierwszy w historii "Zbieramto w szkole" zorganizowaliśmy również konkurs plastyczny. Ogromna liczba wysłanych przez Wam prac i pomysłowość w interpretacji hasła "Pomoc bez pieniędzy" bardzo nas poruszyły. Bardzo duże wrażenie zrobiły na nas również nadsyłane relacje ze zbiórek w Waszych szkołach i przedszkolach oraz nowe pomysły koordynatorów akcji na zaangażowanie dzieci i młodzieży w prowadzone zbiórki:

"Aby przyspieszyć akcję i zwiększyć jej efektywność w roku 2022/2023 w trakcie szkolnego balu karnawałowego klasa 8 zorganizowała kiermasz, podczas którego za odpowiednią masę monet można było kupić ciasto, gofry, popcorn i inne smakołyki. W ciągu bardzo krótkiego czasu udało się uzbierać 23,2 kg monet. Dzięki akcji wolontariusze mogli uczyć się współpracy w grupie i odkrywać swoje mocne strony w zakresie organizowania się. Podczas kiermaszu czuły, że robią coś ważnego, znaczącego. Zauważyły, że nie tylko pieniędzmi można wspierać innych, ale także wspólną pracą. Wszystkie osoby, które przyłączyły się do zbiórki uczyły się wrażliwości na potrzeby innych a także odpowiedzialności za drugiego człowieka" - relacjonuje pani Anna Kowalik, koordynator zbiórki w Społecznej Szkole Podstawowej STO w Siedlcach.

W swojej pracy codziennie mamy kontakt z koordynatorami akcji w szkołach i przedszkolach. Współpraca z nauczycielami, którzy z takim zapałem podejmują się inicjatyw wychodzących poza ich zwyczajne obowiązki, jest dla nas niesamowicie budująca:

"Nasze przedszkole bierze udział w wielu projektach, ale ten jest wyjątkowy, ponieważ spełnia dwie funkcje. Pomagamy biednym dzieciom z krajów misyjnych, ale też ratujemy naszą planetę. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy na udział w "Zbieramto w szkole" w naszym przedszkolu. Dzieci są bardzo wrażliwe na cierpienie i krzywdę innych, zarówno tych z biednych krajów, jak i dotkniętych wojną. Takie projekty uczą ich empatii, niesienia pomocy potrzebującym. Dzięki akcji mniej odpadów zanieczyszcza naszą planetę. „Zbieramto w szkole” podsuwa nam gotowe pomysły do realizacji treści społecznych i ekologicznych w przedszkolu” – pisze pani Elżbieta Janiuk, koordynatorka projektu zbieramtowszkole.pl w Przedszkolu nr 64 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Warszawie.

​Naszym wspólnym, ogromnym sukcesem jest powstanie na początku 2023 roku kolejnej studni, tym razem w Lai w Czadzie. Jest to czwarta studnia w Czadzie, która została ufundowana ze środków pozyskanych z realizacji projektu „Zbieramto w szkole”! Już teraz zapraszamy do zaplanowania wspólnych działań w następnym roku szkolnym! Nowością będzie zbiórka ubrań oraz dużego sprzętu AGD - szczegóły wkrótce.

Z radością prezentujemy listę najbardziej aktywnych szół i przedszkoli, które do 9 czerwca 2023 roku zgromadziły na swoim koncie min. 30 000 punktów i uzyskały tytuł "Szkoły z misją":

1. Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II we Florynce - 136 471 pkt
2. Przedszkole Niepubliczne "Bajkowe Wzgórze" w Bydgoszczy - 110 820 pkt
3. Szkoła Podstawowa nr 8 w Toruniu - 72 608 pkt
4. Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej - 67 455 pkt
5. Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Toporzysku - 59 784 pkt
6. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radzionkowie - 57 338 pkt
7. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Brodatego w Złotoryi - 52 121 pkt
8. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Racławicach - 43 078 pkt
9. Szkoła Podstawowa nr 3 im. P. Firleja w Lubartowie -38 001 pkt
10. Szkoła Podstawowa nr 1 w Ornecie - 37109 pkt
11. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Polskich Podróżników w Iławie - 35 539 pkt
12. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Świętej Jadwigi w Świerklanach - 35 260 pkt
13. Szkoła Podstawowa im. Jana Króla w Nieliszu - 35 038 pkt
14. Szkoła Podstawowa Nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego w Łańcucie - 32 858 pkt
15. Liceum Ogólnokształcące nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim - 31 271 pkt
16. Szkoła Podstawowa im. Stanisława Konarskiego w Raciążu - 30 995 pkt
17. Przedszkole nr 1 w Ornecie - 30 913 pkt
18. Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Niedzieliskach - 30 520 pkt
19. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dźwierzutach - 30 149 pkt

Serdecznie dziękujemy za Wasze wielkie zaangażowanie a akcję!

Wszystkim uczniom i nauczycielom składamy życzenia udanych wakacji - mamy nadzieję, że pozwolą one zregenerować siły na przyszły rok szkolny 2023/2024, w który wszyscy wkroczymy pełni zapału i energii, gotowi na nowe wyzwania! :)