24 Stycznia Misje
Czekamy na „Dom dla misji”

W październiku 2017 r. rozpoczął się remont generalny domu zakonnego księży sercanów przy ul. Rakowej 11 w Olsztynie. Przejdzie on całkowitą metamorfozę, aby stać się „Domem dla misji”.


Księża sercanie mieszkają i pracują w Olsztynie już od lat 80-tych. Dom jednorodzinny został podarowany Zgromadzeniu przez pewną rodzinę. Początki jego istnienia jako domu zakonnego związane były z pracą śp. ks. Bernarda Kulińskiego na rzecz powołań kapłańskich. Setki młodych mężczyzn poznało sercanów i pogłębiało swoją wiarę podczas rekolekcji przeprowadzanych w czasie wakacji i ferii. W czasie roku akademickiego pokoje wynajmowali tam studenci. Po śmierci księdza Bernarda zasadnicza funkcja domu sprowadzała się do gościny studentów pochodzących z ubogich rodzin.

Pogarszający się stan techniczny domu wywołał dyskusję w radzie prowincjalnej Zgromadzenia Księży Sercanów w Polsce nad jego dalszym przeznaczeniem. Podjęto decyzję o przeprowadzeniu w nim remontu generalnego i przeznaczeniu na działalność związaną z pracą Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów. Po remoncie „Dom dla misji” ma spełniać trzy zasadnicze funkcje (kolejność wg układu domu):

  • Biurową – przygotowywane jest miejsce na biuro Darczyńców misyjnych oraz projektów „zbieraczach” Sekretariatu Misji tj. zbieramto.pl czy szkołazmisją.pl.
  • Gościnną – zostało zaprojektowanych 5 pokoi gościnnych, przede wszystkim dla misjonarzy przyjeżdzających do Polski na leczenie i odpoczynek, ale również dla osób świeckich przygotowujących się do posługi misyjnej w ramach wolontariatu Misssio Cordis
  • Wspólnotową – przewidziano trzy mieszkania dla zakonników

(PS.) W budynku będzie też duża kaplica ok. 40 m2.

Drogi Czytelniku,
potrzebujemy Twojej pomocy! Każda wpłata, nawet w niewielkiej kwocie, przybliży nas do zakończenia prac, a dom w Olsztynie stanie się pięknym zapleczem dla pracy misjonarzy. Dla przykładu: 30 zł to koszt zakupu 3 worków cementu, a 90 zł kosztuje m2 płytek z położeniem. Dziękujemy za każdy dar serca. Link do szybkiego przelewu: TU

PS. Jeśli jesteś właścicielem firmy produkującej materiały budowlane i wykończeniowe, to też liczymy na Ciebie ;)

PS.2 Prezentujemy film z przygotowań do remontu. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ogrom włożonej pracy w porządkowanie domu w Olsztynie!