18 Maja Misje
List do Darczyńców - maj

W majowej korespondencji do Darczyńców zachęcamy do włączenia się w modlitwę do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także przedstawiamy nowy projekt, jakim jest odbudowa zniszczonej przez rebeliantów szkoły w Ugandzie.


Drodzy Darczyńcy!

serdecznie pozdrawiam z „misyjnego centrum dowodzenia” księży sercanów w Polsce, czyli z Olsztyna. Bardzo dziękuję za wielki odzew związany z poprzednim listem i prośbą o wsparcie budowy nowej misji w Lai w Czadzie. Budowa kaplicy już się rozpoczęła. To niesamowite jak wielu jest ludzi dobrej woli i że ciągle możemy liczyć na wsparcie naszych misyjnych Darczyńców!

Dziś chciałbym opowiedzieć o planach odbudowy szkoły podstawowej w Pabo w Ugandzie. Mieszkańcy tej miejscowości leżącej na północy Ugandy przez wiele lat byli świadkami brutalnej wojny domowej rozpoczętej przez organizację terrorystyczną nazwaną Armią Bożego Oporu. Ruch ten dążył do oderwania północy kraju od reszty Ugandy. Ludzie doświadczyli tam niewyobrażalnych okrucieństw, dzieci były uprowadzane i zmuszane do walki, dziewczęta i kobiety wykorzystywane, wiele osób torturowano, setki trwale okaleczono.

Wtedy też rebelianci zniszczyli szkołę podstawową w Pabo. Pozostały z niej tylko zewnętrzne mury. I choć wojna domowa zakończyła się w 2009 roku, budynek do dziś nie został odbudowany. W regionie tym panuje wysoki poziom analfabetyzmu, głębokie ubóstwo, złe warunki sanitarne, utrudniony dostęp do wody. Aż 80% rodzin z trudem zaspokaja swoje podstawowe potrzeby życiowe. Z prośbą o pomoc zwrócili się do nas miejscowy proboszcz, ks. Dawid Okullu oraz Krzysztof Błażyca – dziennikarz „Gościa Niedzielnego” i autor tekstów do naszego magazynu „Misje”. Żeby odbudować z wojennych zniszczeń szkołę w Pabo potrzeba 200 000 złotych. Jeśli zbierzemy większą kwotę, zostaną również wybudowane zewnętrzne łazienki (zastąpią latryny), a teren szkoły zostanie ogrodzony. W trzech budynkach szkolnych powstanie 9 klas lekcyjnych, gdzie uczyć się będzie aż 1200 uczniów.

List przesyłamy również z powodu zbliżającego się czerwca – szczególnego czasu dla wszystkich czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dlatego bardzo serdecznie zachęcam do włączenia się w nasz wspólny modlitewny szturm do nieba. Na załączonych kartach można przesłać do nas prośby modlitewne. W tych intencjach my – księża sercanie – przez cały czerwiec będziemy sprawować Mszę świętą oraz odczytywać je przed Jezusem Eucharystycznym podczas codziennej adoracji. W celu przesłania intencji można również posłużyć się formularzem ze strony www.misjesercanow.pl. Wszystkie ofiary składane w odpowiedzi na ten list przeznaczymy na odbudowę szkoły w Ugandzie. Do listu, którzy nasi Darczyńcy otrzymują pocztą tradycyjną, dołączamy obrazek z wizerunkiem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na odwrocie znajduje się „Akt zawierzenia”. Zachęcam do modlitwy tym aktem oraz symbolicznego podpisania się pod nim. Niech Serce Jezusa, Jego miłość i dobroć królują w naszym życiu i rodzinach!


Z misyjnym pozdrowieniem
ks. Piotr Chmielecki SCJ

P.S. Zapraszam do włączenia się w odbudowę szkoły podstawowej w Pabo w Ugandzie. Każda darowizna to szansa na edukację dla setek ugandyjskich dzieci!