20 Lipca
Zmarł ks. Herbert Henslok SCJ

Otrzymaliśmy smutną wiadomość o śmierci ks. Herberta Hensloka SCJ, wieloletniego misjonarza w Indonezji, który na misje wyjechał w 1970 roku. Polecajmy duszę zmarłego sercanina oraz pogrążoną w żałobie rodzinę w naszych modlitwach.


Ksiądz Herbert Henslok SCJ odszedł wczoraj rano (19 lipca) w szpitalu w Timika na wyspie Nowa Gwinea w wyniku powikłań związanych z Covid-19. Zostanie pochowany dzisiaj (20 lipca) w tej samej miejscowości.

Ksiądz Herbert wyjechał na misje do Indonezji w 1970 roku wraz z grupą sercanów z Prowincji Polskiej. Razem z trzema innymi misjonarzami, którzy zostali na posterunku najdłużej, w 2016 roku otrzymał od prezydenta RP jedno z najważniejszych odznaczeń państwowych – Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta. Wyróżnienie to przyznano jako dowód uznania za „poświęcenie i pracę misyjną dla dobra Kościoła w Indonezji i dla narodu indonezyjskiego”. Ksiądz Herbert miał swój wkład w rozwój przyjaźni polsko-indonezyjskiej, a także zasługi nie tylko na polu działalności duszpasterskiej, ale także kulturalnej i społecznej.

W latach 1975-1986 misjonarz pracował w Jambi na Sumatrze, gdzie prowadził rozległą parafię, liczącą ponad 4 tysiące wiernych. W tym czasie stworzył duszpasterstwo akademickie, wzniósł grotę Matki Bożej, wyremontował kościół św. Teresy i wybudował szkołę, której został dyrektorem. Po pracy w Jambi przez dwa lata kierował parafią misyjną w Lubuk Linggon.

Od 1988 roku pracował w Jakarcie, skąd został przeniesiony do Timiki na wyspie Nowa Gwinea. Tam uległ groźnemu wypadkowi, jednak po dłuższym okresie rekonwalescencji powrócił do Timiki. Nie chciał zostawiać pracy misyjnej, bo jak sam wyznał: „Kocham ludzi, a oni potrzebują naszej pomocy”.

Życiorys

Herbert urodził się 26 lutego 1942 w Bieruniu Nowym, jako drugie z czworga dzieci Aleksandra i Marty Hensloków. Po ukończeniu szkoły podstawowej, rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Bieruniu Starym. Po dwóch latach liceum wstąpił do Zgromadzenia Księży Sercanów. Postulat odbył w Tarnowie, nowicjat - w Mszanie Dolnej. Pierwsze śluby zakonne złożył w Pliszczynie k. Lublina. Po zdaniu matury w Tarnowie, podjął studia filozoficzne w Krakowie oraz teologiczne w Stadnikach. 18 czerwca 1967 otrzymał święcenia kapłańskie. Po nich odbył roczne studium liturgiczne w Krakowie.

Pierwszą placówką wikariuszowską była parafia w Dobczycach. Po roku został przeniesiony do Lasek k. Warszawy, gdzie pracował z niewidomymi dziećmi. W czerwcu 1970 roku w Krakowie-Płaszowie odbył trzymiesięczny kurs przygotowawczy do pracy na misjach. 2 listopada 1970 roku wraz z ks. Gerardem Swobodą wyjechał do Indonezji, do miejscowości Palembang, gdzie znajdowała się siedziba prowincjała Zgromadzenia Sercanów, ks. Letkiewicza. Tutaj przyszli misjonarze poznali język i zwyczaje ludności indonezyjskiej.

18 czerwca 2017 roku w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym ks. Herbert Henslok obchodził jubileusz 50. rocznicy święceń kapłańskich. W lipcu tego samego roku uczestniczył w spotkaniu misjonarzy w domu zakonnym w Zakopanem.


Zdjęcia: sercanie.pl